REKLAMA

Wyłudzali unijne dotacje. Grozi im dziesięć lat więzienia

RZESZÓW/PODKARPACIE. Policja zatrzymała siedem osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzanych o wyłudzenia dotacji ze środków unijnych.

Podejrzani, posługując się nierzetelną dokumentacją związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zatrudnieniem pracowników, w latach 2018-2021 dokonali licznych wyłudzeń dotacji ze środków unijnych, które były przeznaczone na realizację usług rozwojowych, jak również subwencji celowych finansowanych ze środków Skarbu Państwa w ramach wprowadzonych przez rząd tarcz antycovidowych. Podejrzani wyłudzili lub usiłowali wyłudzić łącznie ponad 3,6 mln zł.

303-284528

– Śledczy realizujący tą sprawę, zbierali informacje i gromadzili materiał dowodowy, na podstawie którego ustalili osoby powiązane z tą przestępczą działalnością. W ubiegłym tygodniu zatrzymali i doprowadzili do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie siedem podejrzanych osób w wieku od 25 do 61 lat. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz szeregu przestępstw przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu. Główny podejrzany, będący organizatorem przestępczego procederu oraz kierujący grupą przestępczą, został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. To 54-letni mieszkaniec woj. małopolskiego, który na chwilę obecną ma postawionych 40 zarzutów – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

303-284529
Wobec pozostałych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz nakazów powstrzymania się od prowadzenia określonej działalności.

303-284531
Na poczet kar i obowiązku naprawienia szkody ustalono składniki majątkowe podejrzanych na łączną kwotę 3,3 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są zatrzymania kolejnych osób powiązanych z procederem. Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KWP w Rzeszowie.

04-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)