REKLAMA

Wykładowczyni Politechniki doceniona przez ministra

RZESZÓW / PODKARPACIE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczył blisko 32 mln zł na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców. Wśród nich jest dr inż. Agata Skwarczyńska z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

g

foto: materiały nadesłane

Minister przyznaje nagrody młodym naukowcom (do 35. roku życia), którzy prowadzą badania wysokiej jakości i posiadają bogaty dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W XI edycji konkursu otrzymało je 168 osób. W tym gronie znalazła się dr inż. Agata Skwarczyńska. Stypendystka pracuje w Zakładzie Oczyszczania i Ochrony Wód na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Oceniając jej dorobek naukowy, brano pod uwagę poziom prowadzonych badań, uzyskane nagrody i udział w projektach międzynarodowych. Wśród szczególnych osiągnięć stypendystki MNiSW na uwagę zasługuje m.in.  Srebrny Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine”, Złoty Medal za wynalazek prezentowany na wystawie The World Exhibition on Inventors Research and New Technologies czy Nagroda im. prof. H. Struszczyka za oryginalne osiągnięcia w badaniach w dziedzinie chityny i jej pochodnych.Obecnie dr inż. Agata Skwarczyńska przebywa w USA na stypendium naukowo- badawczym Fundacji Kościuszkowskiej.

W tym roku ministerstwo rozpatrzyło ponad 1000 wniosków młodych naukowców. Stypendium jest wypłacane przez 3 lata. Aby je otrzymywać naukowcy muszą kontynuować swoją pracę na uczelni przez cały okres finansowania. Od 2006 roku takie wyróżnienie otrzymało ponad 900 młodych wybitnych naukowców. Jeśli chodzi o naukowców z Politechniki Rzeszowskiej, stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego pobierali dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz z Wydziału Chemicznego i dr hab. Bartłomiej Wierzba, prof. PRz z Wydziału Budowy Maszyn Lotnictwa.

08-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)