REKLAMA

Wycinka drzew na os. Krakowska-Południe? Mieszkańcy protestują (PETYCJA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 25 drzew i 15 krzewów ma zostać wyciętych pod budowę drogi rowerowej na osiedlu Krakowska-Południe. Zgodziła się na to rada osiedla, jednak nie podoba się to części mieszkańców. Postanowili oni wziąć sprawy we własne ręce i stworzyli internetową petycję.

Przechwytywanie_98

Foto: Google Street View

Między ulicami Zbyszewskiego i Lewakowskiego, wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 28 ma powstać ścieżka rowerowa wraz z oświetleniem. Koszt inwestycji to półtora miliona złotych. Zgodę na stworzenie w tym miejscu drogi rowerowej wydała końcem września Rada Osiedla Krakowska-Południe.

Inwestycja początkowo nie budziła zastrzeżeń mieszkańców. Zmieniło się to, gdy dotarła do nich informacja, że miasto będzie musiało wyciąć część drzew i krzewów, które uniemożliwiają rozpoczęcie budowy.

W sieci pojawiła się petycja przeciw wycince drzew i krzewów pod budowę wspomnianej ścieżki rowerowej. Oto jej treść:

My, niżej podpisani mieszkańcy Rzeszowa, nie zgadzamy się na wycinkę 25 drzew i około 15 krzewów pomiędzy ulicami Zbyszewskiego i Lewakowskiego, wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 28.

Zwracamy się z prośbą o niewyrażanie zgody na usunięcie drzew. Protestujemy przeciwko wycince drzew pod planowaną budowę ścieżki rowerowej. Nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, uważamy jednak, że powinna ona być zrealizowana przy maksymalnym zachowaniu drzewostanu na Osiedlu Krakowska-Południe. Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew, a przez to na zamianę osiedla w granitowo-betonowy teren, którego my, mieszkańcy, nie chcemy.

Popieramy zmiany na osiedlu Krakowska-Południe, ale uważamy za bezcelowe i szkodliwe dla osiedla, miasta oraz mieszkańców wycinanie zieleni miejskiej. Drzewa są naszym bogactwem, którego nie można niczym zastąpić, oczyszczają powietrze z toksycznych substancji a latem dają zbawienny cień, pełniąc funkcję naturalnych bio filtrów. Drzewa są źródłem życiodajnego tlenu, dają schronienie ptakom, pszczołom i zwierzętom, spełniając ważną rolę w codziennym życiu mieszkańców. Drzewa utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza i łagodzą nagłe zmiany temperatury co jest ważne dla wszystkich  którzy są świadomi skutków gwałtownych zmian klimatycznych.

W świetle rekordowych w ostatnich latach alarmów smogowych dla miasta Rzeszowa, na chwilę obecną, drzewa są jedynym skutecznym elementem krajobrazu podnoszącym, jakość powietrza oraz chroniącym zdrowie ludzi i krajobraz miasta. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera przedwcześnie 47 tys. osób.

Pozostawienie drzew w tego typu miejscach staje się stanem wyższej konieczności dla zdrowia i życia ludzkiego oraz komfortu codziennego funkcjonowania mieszkańców a zwłaszcza dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły oraz seniorów zamieszkujących licznie osiedle Krakowska-Południe.

Do tej pory petycję podpisało niemal 400 osób. Petycja jest dostępna pod tym linkiem: www.petycjeonline.com/protest_przeciwko_wycince_drzew_na_osiedlu_krakowska-poudnie?fbclid=IwAR23ROeje4fd7q-lecENPH6NK-zk5TKATnBGOGyxBLDmsHOKUorw9OZQvr0

02-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wycinka-drzew-na-os-krakowska-poludnie-mieszkancy-protestuja-petycja-1236-00r2kc