REKLAMA

SEJM: Wybrano Trybunał Stanu. Troje członków z Podkarpacia

PODKARPACIE / POLSKA. W czwartek w Sejmie powołano 16 członków Trybunału Stanu. Troje z nich pochodzi z Podkarpacia.

2.view

Foto: Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Wybór członków Trybunału Stanu, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa to najważniejsze decyzje Izby podjęte podczas obrad z czwartku 21 listopada. Udział w powoływaniu członków znaczących organów władzy sądowniczej to kolejne, obok udzielenia rządowi wotum zaufania, z kluczowych uprawnień Sejmu w sferze wyłaniania najwyższych organów władzy publicznej.

Posłowie w głosowaniu łącznym postanowili, że funkcję zastępców przewodniczącego piastować będą: Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski i prof. Marek Chmaj, natomiast do grona 16 członków TS zaliczać się będą: Roman Budzinowski, Marek Czeszkiewicz, Jacek Dubois, Sebastian Gajewski, Zdzisław Gawlik, Jan Jobs, Piotr Jóźwiak, Czesław Kłak, Andrzej Kojro, Iwona Olejnik, Witold Pahl, Bogdan Witold Szlachta, Paweł Śliwa, Marcin Henryk Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski i Tomasz Zalasiński.

Troje wybranych przez Sejm członków Trybunału Stanu pochodzi z Podkarpacia. Zdzisław Gawilk to szef podkarpackiej PO i były poseł, a także prawnik i nauczyciel akademicki. Iwona Olejnik jest radcą prawnym i prezesem uzdrowiska w Rymanowie Zdroju, natomiast Czesław Kłak, wykładowca rzeszowskiej WSPiA, był członkiem TS od marca 2018 roku i nadal pozostał w jego składzie.

Kadencja Trybunału Stanu wiąże się kadencją Sejmu. Członkowie TS wybierani na pierwszym posiedzeniu Izby po wyborach spoza grona posłów i senatorów pełnią swoją funkcję na okres jej kadencji, z tym że organ zachowuje swoje kompetencje do czasu wyboru nowego składu Trybunału Stanu. Przewodniczącym TS jest z mocy Konstytucji I Prezes Sądu Najwyższego. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków Trybunału Stanu powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego.

Źródło: sejm.gov.pl

22-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wybrano-czlonkow-trybunalu-stanu-6093-00r2kc