REKLAMA

WYBORY W RZESZOWIE. Sondaż IBS: Fijołek blisko wygranej w I turze (47,43 proc.)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Instytut Badań Samorządowych, na zlecenie portalu LokalnaPolityka.pl, zapytał rzeszowian na kogo oddaliby swój głos w przyspieszonych wyborach na urząd prezydenta miasta. Według sondażu IBS istnieje duża szansa, że starcie wyborcze zakończy się już w I turze. Konrada Fijołka poparło 47,43 proc. badanych, druga Ewa Leniart otrzymała 13,25 proc. głosów respondentów.

Bez nazwy-3_1
Foto: archiwum Rzeszów24.pl

 

W sondażu Instytutu Badań Samorządowych, na Konrada Fijołka wskazało 47,43 proc. ankietowanych. W drugiej turze zmierzyłby się on z Ewą Leniart, na którą zagłosowało 13,25 proc. badanych. 12,41 proc. respondentów wybrało Marcina Warchoła, a 10,03 proc. Grzegorza Brauna.

Przechwytywanie1_12

Grafika: LokalnaPolityka.pl / screenshot

 

W badaniu 16,88 proc. respondentów jest jeszcze niezdecydowanych, stąd IBS stwierdza, że istnieje duża szansa, by wybory w Rzeszowie zakończyły się już w I turze.

 

 

IBS przedstawiło też, jak prezentują się dane po wykluczeniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”. Wówczas wybory w Rzeszowie zakończyłyby się już w I turze.

Konrad Fijołek – kandydat komitetu Rozwój Rzeszowa 2.0 w tym przypadku uzyskałby 57,06 proc. poparcia. 15,94 proc. rzeszowian postawiłoby krzyżyk przy nazwisku kandydatki Ewy Leniart. 14,93 proc. mieszkańców głos oddałoby na Marcina Warchoła. Stawkę zamyka Grzegorz Braun, który może liczyć na 12,07 proc. poparcia.

 

Jak głosowali wyborcy poszczególnych partii?

Pośród wyborców opozycyjnych (Polska 2050, KO, Nowa Lewica, PSL), odsetek osób deklarujących chęć głosowania na Konrada Fijołka nie spada poniżej 80 proc. – najchętniej jednak Fijołka popiera elektorat KO – 88,24 proc.

Wyborcy PiS są zdecydowanie bardziej podzieleni. Niespełna co drugi z nich deklaruje, że zagłosowałby na Ewę Leniart (45,56 proc.). 27,27 proc. elektoratu PiS głos oddałoby na Marcina Warchoła, jednak co najciekawsze co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości poparłby w wyborach na prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.

Również wyborcy Konfederacji nie pozostają do końca wierni swojemu kandydatowidwie trzecie z nich deklaruje chęć oddania głosu na Grzegorza Brauna, natomiast 20,25 proc. krzyżyk postawiłoby przy nazwisku Konrada Fijołka. Niespełna 10 proc. elektoratu Konfederacji głos oddałoby na Marcina Warchoła, a zaledwie 4,05 proc. na Ewę Leniart.

 

Metodologia badania

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Samorządowych zrealizowano w dniach 22-25 kwietnia 2021 roku, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N= 501 pełnoletnich mieszkańców Rzeszowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek (dane według GUS).

 

Kiedyś Bill Clinton mówił “Gospodarka głupcze”, dziś w Rzeszowie można powiedzieć “Polityka głupcze”. Przez to, że wyścig prezydencki odbywa się w tle silnej rywalizacji politycznej, wybory mieszkańców Rzeszowa też są mocno polityczne. Wyborców opozycyjnych po prostu w Rzeszowie jest dużo więcej, a co za tym idzie, jako jedyny kandydat opozycji Konrad Fijołek może zdobyć pełną pulę już w I turze. Dodatkowo kandydaci partii rządzących, idą do tych wyborów podzieleni, skłóceni bez wyrazistego sygnału do swojego elektoratu na kogo mają głosować. Nawet jeśli Konradowi Fiołkowi zabraknie do 50% 1-2 p.p., to wygrana w II turze przy takiej scenerii politycznej nie powinna być żadnym problemem – twierdzi Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

 

Źródło: LokalnaPolityka.pl / mat. nadesłane

29-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)