REKLAMA

WYBORY: Pierwsza tura 21 października, druga 4 listopada (KALENDARZ WYBORCZY)

SANOK / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję w sprawie terminu przeprowadzenia wyborów samorządowych. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, pierwsza tura odbędzie się 21 października br., a druga 4 listopada. Polacy wybiorą prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

Obecna kadencja wszystkich organów samorządowych kończy się 16 listopada. Ogłoszenie daty przeprowadzenia wyborów musiało nastąpić do 16 sierpnia. Tak też się stało. Mateusz Morawiecki wybrał jedyną z trzech możliwych niedziel, podczas której będzie obowiązywał zakaz handlu. Wybory samorządowe odbędą się zatem 21 października. Druga tura 4 listopada, tuż po Wszystkich Świętych, a więc w czasie, kiedy w Polsce może przebywać więcej osób na co dzień mieszkających za granicą.

Podczas wyborów funkcjonować będzie około 30 tys. komisji. Wybierzemy około 2,5 tys. prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz blisko 40 tys. radnych gminnych. Szacunkowo wybory mają kosztować 450 mln zł. Warto dodać, że nowelizacja ustawy zlikwidowała obowiązek monitorowania przebiegu prac komisji poprzez zainstalowaną w każdym lokalu kamerę.

Będzie obowiązywać zasada dwukadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Z kolei nowe ciała samorządowe wybierzemy już na 5 lat. Przypomnijmy, że w gminach do 20 tys. mieszkańców będą funkcjonować JOWy, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wybory samorządowe rozpoczną dwuletni cykl, podczas którego wybierzemy również:

europosłów – wiosna 2019,
posłów i senatorów – jesień 2019,
prezydenta – wiosna 2020.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dotyczy zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Załącznikiem do rozporządzania jest kalendarz wyborczy, określający dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli 13 sierpnia.

źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Komisja Wyborcza

16-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.