REKLAMA

WYBORY 2020 w Rzeszowie. Zasady głosowania w reżimie sanitarnym

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ruszyły wybory prezydenckie. Od godziny 7:00 są otwarte lokale wyborcze. Jak wygląda tegoroczne głosowanie w Rzeszowie?

miniatura-wybory-768x399
Foto: grafika poglądowa

W Rzeszowie jest 150 tysięcy 195 osób uprawnionych do głosowania w wyborach na prezydenta RP. 1235 osób zadeklarowało chęć głosowania korespondencyjnego. Można ją było zgłosić do 16 czerwca. W przypadku osób przebywających w izolacji lub na kwarantannie zgłoszenia przyjmowano do 23 czerwca lub do 26 czerwca. Każdy, kto wybrał tę możliwość, jest zobowiązany do głosowania korespondencyjnego w przypadku odbycia się drugiej tury.

Lista lokali wyborczych w Rzeszowie i odpowiadających im adresów zamieszkania jest dostępna TUTAJ.

Wszyscy, którzy zechcieli głosować korespondencyjnie, powinni otrzymać na swój adres pakiet wyborczy z kartą do głosowania, kopertą na kartę, oświadczeniem o samodzielnym i tajnym głosowaniu, a także z kopertą zwrotną i instrukcją. Kopertę należy zakleić, ponieważ w przeciwnym wypadku nasz głos nie zostanie uwzględniony. Wyborca może także osobiście odebrać pakiet wyborczy w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Wypełnioną zawartość koperty po zaklejeniu należy wrzucić do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej, w której jest zlokalizowana komisja wyborcza lub zanieść do urzędu gminy – osobiście lub za pośrednictwem innej osoby (w godzinach pracy urzędu).

Ze względu na zagrożenie epidemiczne, wchodząc do lokalu wyborczego, należy zasłaniać nos i usta. Trzeba mieć też własny długopis. Komisja powinna mieć też zapasowe długopisy w przypadku, gdy wyborca nie zabierze ze sobą własnego. Przed wejściem do lokalu wyborczego wymagane będzie zdezynfekowanie rąk. Niezastosowanie się do zaleceń może skutkować brakiem wydania karty do głosowania.

W każdym z lokali będzie mógł przebywać jeden wyborca na 4 metry kwadratowe. Ze względu na rygor sanitarny należy się spodziewać, że oddawanie głosów może trwać dłużej niż zazwyczaj. Komisja zobowiązana jest też do wietrzenia lokali przynajmniej raz na godzinę. Głosowanie nie będzie wówczas przerywane.

Wybory potrwają od godziny 7:00 do godziny 21:00 (28 czerwca).

Ostatnie wybory prezydenckie w pierwszej turze zakończyły się frekwencją 56,52 procent w Rzeszowie, w skali kraju było to 48,96 procent. Rzeszowianie oddali wówczas łącznie 80283 ważne głosy. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

28-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wybory-2020-w-rzeszowie-zasady-glosowania-w-rezimie-sanitarnym-600-00r2kc