REKLAMA

Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim i Jednostką Wojskową

RZESZÓW / PODKARPACIE. 28.08.2020 r. doszło do historycznego spotkania na którym podpisano porozumienie o współpracy, pomiędzy: Uniwersytetem Rzeszowskim reprezentowanym przez: Rektora UR – prof. dra hab. Sylwestra Czopka oraz Jednostką Wojskową Nr 2305 reprezentowaną przez płk. Grzegorza Mikłusiaka – Dowódcę ww. Jednostki.

urrrr_Easy-Resize.com (1)

foto. Michał Święcicki/UR

Jednostka Wojskowa Nr 2305 (Jednostka Wojskowa GROM) została sformowana 13 lipca 1990 r.  Jako pierwsza formacja zdolna do realizacji pełnego spectrum operacji ochronnych i kontrterrorystycznych w kraju i poza granicami.

 

Jednostka Wojskowa GROM z dumą dziedziczy i kontynuuje tradycje Cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z czasów II wojny Światowej, ochotników, którzy po morderczym szkoleniu zostali desantowani do okupowanej Polski w celu prowadzenia wojny nieregularnej obarczonej najwyższym ryzykiem. Dziedziczenie tradycji Jednostki zostało uhonorowane poprzez nadanie nazwy wyróżniającej CICHOCIEMNI.

 

JW GROM przygotowana jest do prowadzenia szerokiej gamy operacji specjalnych na lądzie, z powietrza i pod wodą. Jej tworzenie rozpoczęto w 1990 r., wykorzystując najlepsze doświadczenia zagranicznych odpowiedników, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych Ameryki i Wielkiej Brytanii.

 

Kilka lat temu, podczas najstarszego festiwalu podróżniczego w Polsce „OSOTT” organizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski, spotkali się ludzie których połączyły pasje: medycyna, nauka i podróże. Prof. dr n. med. Andrzej Urbanik (lekarz, podróżnik), dr Maciej Brożyna (ratownik, podróżnik) oraz dr n. med Przemysław Guła (lekarz, ratownik, podróżnik), dzięki wspólnym pomysłom i możliwościom jakie daje UR oraz JW GROM stworzyli projekt oraz plan badań.

 urr_Easy-Resize.com (1)

foto. Michał Święcicki/UR

Efektem powyższych działań było sformalizowanie wspólnych przedsięwzięć poprzez podpisanie wspomnianego porozumienia o współpracy.

 

Mając na uwadze posiadanie przez obie Strony specyficznego doświadczenia oraz wysoko wykwalifikowanej kadry, jak również dysponowanie nowoczesnym warsztatem badawczym oraz medycznym współpraca pomiędzy UR i JW 2305 ma służyć prowadzeniu badań naukowych w zakresie szeroko rozumianej medycyny oraz wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań wynikających z realizacji celów porozumienia. Współpraca pomiędzy UR i JW 2305 będzie realizowana w formie wymiany doświadczeń,  w ramach wspólnych badań naukowych i organizowanych przez Strony spotkań, seminariów i prezentacji.

 

Wyniki prowadzonych analiz i badań będą mogły zostać wykorzystane w praktyce, do publikacji naukowych oraz prowadzenia dalszych prac naukowych i badawczych.

 

Kierownikiem Projektu Badawczego w realizacji porozumienia został  Prof. dr hab. med. Artur Mazur, a jego pełnomocnikiem do spraw logistyki i realizacji badań dr Maciej Brożyna z Kolegium Nauk Medycznych UR.

 

Powszechnie wiadomo, że do służby w GROM-ie trafia starannie wyselekcjonowana grupa ludzi, która spełnia wysokie wymagania, „najlepsi z najlepszych”. Poprzeczka od początku istnienia Jednostki jest zawieszona bardzo wysoko. Charakter ich służby jest porównywalny do uprawiania sportów ekstremalnych  czego konsekwencją są liczne urazy i kontuzje. A co za tym idzie czasową lub też całkowitą niezdolność do realizacji statutowych zadań wykonywanych przez Jednostkę.

 

Zamysłem przewodnim porozumienia jest, aby poprzez różnorodne badania i testy była możliwość stwierdzenia, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem ekstremalnych warunków. Następnie zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do opracowania programów medycyny prewencyjnej przygotowujących i chroniących żołnierzy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników, takich jak choćby fala uderzeniowa podczas detonacji czy czy obciążenia organizmu wynikające ze specjalistycznego szkolenia taktycznego.

Badania  wpłyną również na zwiększenie efektywności psychologicznej żołnierzy, np. zdolności szybkiego uczenia się, radzenia sobie ze stresem oraz emocjami.

 

Dzięki podjętym badaniom grupa tworząca zespół w skład, którego wchodzą  lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, instruktorzy przygotowania fizycznego oraz psychologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowują metody pozwalające by jak najlepiej przygotować żołnierzy do trudów służby i zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji.

 

Wśród ośrodków współpracujących z JW 2305 są także Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Źródło: Rzecznik prasowy UR

Autor: Amelia Krupik

18-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wspolpraca-pomiedzy-uniwersytetem-rzeszowskim-i-jednostka-wojskowa-92