REKLAMA

WSPiA otwiera studia II stopnia Bezpieczeństwa Wewnętrznego

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wyższa Szkoła Prawa i Administracja jako pierwsza uczelnia w regionie oraz jedna z 16. szkół wyższych w Polsce będzie prowadzić studia II. stopnia na kierunku ,,Bezpieczeństwo Wewnętrzne”. Osoby zainteresowane tymi studiami już mogą składać podania o przyjęcie. Rekrutacja potrwa do 28 lutego 2014 r.

Jedyne takie studia na Podkarpaciu
Studia II. stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne obecnie prowadzi tylko 15 uczelni w Polsce. – Teraz do tego grona dołączyła Wyższa Szkoła Prawa i Administracji – tłumaczy dr Agata Furgała, Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego w WSPiA.

Uprawnienia do prowadzenia studiów II. stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” otrzymaliśmy jako pierwsza uczelnia na Podkarpaciu. Nie było to łatwe, ponieważ wymagania stawiane przez MNiSW są bardzo wysokie. Nauki o bezpieczeństwie są samodzielną dyscypliną naukową w Polsce zaledwie od 3 lat, dlatego nie ma wielu pracowników naukowych zajmujących się stricte tą dziedziną. Udało nam się jednak skompletować doskonałą kadrę dydaktyczną, którą stanowią zarówno wybitni specjaliści-teoretycy, jak  i praktycy. Są to osoby zajmujące się nie tylko bezpieczeństwem wewnętrznym, ale również naukami prawnymi, wojskowymi, ekonomicznymi i społecznymi – tłumaczy dr Agata Furgała.

Zajęcia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w WSPiA prowadzą m.in. gen. Leszek Elas (b. Komendant Główny Straży Granicznej); płk Paweł Sieńkowski (b. Wiceszef Agencji Wywiadu), dr Robert Bałdys, (b. I Z-ca Komendanta Stołeczny Policji); bryg. mgr inż. Stanisław Sulenta (Prorektor Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej). W czasie zajęć studenci spotkają się również z wieloma specjalistami z zakresu prawa karnego oraz kryminalistyki i kryminologii m.in. prof. Andrzejem Zollem, prof. Zbigniewem Ćwiąkalski, prof. Adamem Tarachą, prof. Czesławem Kłakiem oraz wieloma wybitnych praktykami, sprawującymi kluczowe funkcje w instytucjach publicznych w Polsce.

Dr Agata Furgała dodaje, że na uzyskanie nowych uprawnień duży wpływ miało również wieloletnie doświadczenia kadry naukowej WSPiA w zakresie badania problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego. – Ważna była również nasza stała współpraca z przedstawicielami tego sektora. Pozwoliło to stworzyć unikalny program studiów o profilu ogólnoakademickim. Duży nacisk położyliśmy również na kształcenie praktycznych umiejętności, przydatnych w przyszłych zawodach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym. Duży wpływ miała również nasza nowoczesna baza dydaktyczna – mówi Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego w WSPiA.

WSPiA dysponuje wybudowanym na potrzeby kształcenia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” budynkiem Collegium Securitatis. Znajduje się w nim m.in. profesjonalne laboratorium kryminalistyczne, którego wyposażenie umożliwia nie tylko prezentowanie studentom najnowszych technik i metod wykorzystywanych w kryminalistyce, ale także stwarza możliwości realizacji projektów badawczych. W budynku znajduje się również najnowocześniejsza na Podkarpaciu strzelnica elektroniczna i wielofunkcyjna pełnowymiarowa hala sportowa. Na potrzeby prowadzenia studiów II. stopnia z Bezpieczeństwa Wewnętrznego uczelnia rozpoczęła rozbudowę Collegium Securitatis. W nowej części znajdą się m.in. doskonale wyposażone sale do ćwiczeń różnych sztuk walki. Wszystko to wyróżnia Wyższą Szkołę Prawa i Administracji spośród innych uczelni prowadzących studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Studia II. stopnia z „BW” w Wyższej Szkole Prawa i Administracji mają na celu przygotowanie kadry wysoko kwalifikowanych specjalistów do służby i pracy w instytucjach publicznych i podmiotach komercyjnych realizujących zadania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Absolwenci będą mogli znaleźć pracę m.in. w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, strażach gminnych, leśnych, rybackich, rozmaitych agencjach ochrony mienia i osób, agencjach detektywistycznych itp.

Studia trwają 4 semestry i prowadzone będą na pięciu specjalnościach:

– Służby ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego,
– Kryminalistyka i kryminologia
– Komercyjne służby porządkowe,
– Przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej
– Zarządzanie kryzysowe.

Rekrutacja na studia II. stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w WSPiA rozpoczęła się w najbliższych dniach

WSPiA3

17-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.