PODKARPACIE. Teoretyczne aspekty implementacji unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów do polskiego porządku prawnego oraz dobre praktyki we wdrażaniu instytucji sygnalisty w zakładach pracy to tematyka przewodnia ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez WSPiA. Konferencja, będąca częścią obchodów Jubileuszu 25-lecia Uczelni odbędzie się w piątek 10 grudnia 2021 r.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Sygnalista-demaskator – nowe wyzwania dla doktryny, judykatury i pracodawców w świetle implementacji Dyrektywy PE i Rady o ochronie sygnalistów do krajowego porządku prawnego” odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji.
O doborze tematyki Konferencji zdecydowała jej aktualność. Jak tłumaczy dr Agata Furgała, Prorektor, Dziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937, z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. Dyrektywa o sygnalistach), wszystkie kraje członkowskie Unii mają obowiązek do dnia 17 grudnia 2021 roku wdrożyć jej przepisy.
– Zaprezentowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zgodnie z art. 27, przewiduje wobec pracodawców sektora publicznego zatrudniających co najmniej 50 pracowników nałożenie obowiązku wdrożenia w ciągu kilku najbliższych tygodni całego systemu zgłoszeń wewnętrznych. Takie same wymogi projektodawca stawia przed pracodawcami sektora prywatnego zatrudniającymi powyżej 250 pracowników – zaznacza dr Agata Furgała.
Dodaje, że zgodnie z art. 62 projektu – realizacja obowiązku ustalenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych przez podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników, ma nastąpić do 17 grudnia 2023 r.
Ze względu na szczególnie aktualną tematykę konferencja została podzielona na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej prelegenci przedstawią podstawowe założenia Dyrektywy 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, poddadzą analizie aktualny stan prawny w Polsce w tym zakresie, jak również omówią problematykę wdrażania instytucji sygnalisty.
W części praktycznej zostaną przeanalizowane zagrożenia i procedury związane z przyjmowaniem zgłoszeń, dobre praktyki we wdrażaniu systemów zgłoszeń wewnętrznych oraz poruszona będzie problematyka odpowiedzialności sygnalisty w kontekście prawa, etyki i moralności.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Sygnalista-demaskator – nowe wyzwania dla doktryny, judykatury i pracodawców w świetle implementacji Dyrektywy PE i Rady o ochronie sygnalistów do krajowego porządku prawnego” odbędzie się w dniu 10 grudnia 2021 r. Dyskusja rocznie się o godzinie 10:00 w Auli (sala 1.18, I piętro), w Kampusie WSPiA w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14. Konferencja potrwa do godziny 17:00.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz