REKLAMA

Wsparcie dla jednostek OSP w ramach programu „Mały Strażak”

W ramach programu „Mały Strażak”  trafiło wsparcie do jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatu rzeszowskiego.

wsparcie

foto: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie i przekazania umów na wsparcie zadania realizowanego w ramach  ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych, który umożliwia dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych. Nabór wniosków był prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Środki  w wysokości 747 tys. zł trafiły do 52 jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatu rzeszowskiego. Program „Mały strażak” obejmuje  dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia. Jego celem jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, które zagrażają życiu i zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.

Jak zaznaczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dobrze przygotowana i wyszkolona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej to dla lokalnej społeczności gwarancja bezpieczeństwa.

wsparcie1

foto: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

– Bardzo często to właśnie Wy, strażacy ochotnicy, docieracie na miejsca zdarzenia jako pierwsi i rozpoczynacie akcję ratunkową. Jestem przekonana, że dofinasowanie, które dziś trafia w Wasze ręce usprawni działania niosące pomoc i ratunek okolicznym mieszkańcom. Niech będzie jak najlepiej wykorzystane i niech służy Wam podczas akcji ratowniczych i pozwala szczęśliwie wrócić do domu – mówiła wojewoda podczas spotkania, które zostało zorganizowane w sali kolumnowej PUW.

wsparcie2

foto: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wojewoda podkreśliła również ogromne wsparcie strażaków podczas tegorocznej akcji przeciwpowodziowej. Podziękowała za zaangażowanie sił i środków oraz pracę włożoną w usuwanie skutków powodzi. W ramach prowadzonej akcji ratowniczej ponad 100 jednostek OSP poniosło straty materialne, ponieważ będący w ich dyspozycji sprzęt został w wielu przypadkach nieodwracalnie zniszczony lub poważnie uszkodzony. W związku z tym zostało zwiększone dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wsparcie w ramach „Małego Strażaka”.

W trakcie ogłoszonego naboru w czerwcu br. zostało złożonych 583 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę wsparcia ponad 7 mln zł (dane w skali województwa).

Źródło: foto: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Autor: Amelia Krupik

24-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)