REKLAMA

WSCHÓD KULTURY: Muzyka, taniec, teatr i literatura. Moc wrażeń już od 25 czerwca

RZESZÓW / PODKARPACIE. Najważniejszym punktem i jednocześnie najmocniejszym uderzeniem będzie na stałe wpisany w artystyczny krajobraz miasta Koncert Główny na Stadionie Miejskim. Od lat wydarzenie to gromadzi tysiące widzów. Podczas koncertu 26 czerwca usłyszymy The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.

the fratellis

Stałym punktem koncertu na stadionie są duety gwiazd, to unikalne połączenia muzyczne – powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i jedyną taką jakość wśród festiwali. W programie występy unikalnych muzycznych kolektywów: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja),  Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia),  Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).

Scena na rzeszowskim rynku, kontynuując tradycje poprzednich edycji Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury będzie rozbrzmiewać w uzupełniających się, chociaż całkowicie różnorodnych klimatach muzycznych. Klub Festiwalowy pochwali się osobnym programem artystycznym, miasto będzie tętnić żywiołową muzyką, tańcem, teatrem i słowem. Ponad 30 projektów kulturalnych, blisko 150 twórców, artyści z 7 krajów, 4 dni festiwalu – to trzecia edycja Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.

W czwartek 25 czerwca rzeszowska odsłona wyjątkowego projektu, wykreowanego przez trzy miasta Rzeszów, Lublin i Białystok. Pod batutą Mikołaja Blajdy usłyszymy polskich muzyków jazzowych i solistów z Armenii w Tryptyku Ormiańskim. Charakteru dodadzą ludowe instrumenty duduk i oud.

Pod hasłem Klezmer & World zagrają w sobotę 27 czerwca: Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele zespół znany rzeszowskiej publiczności, który do współpracy zaprosił Tomasza Nowaka – trębacza i kompozytora, Adeb’a Chamoun’a – Syryjczyka grającego na darbuce, Eskaubei – pioniera hip-hopu na Podkarpaciu.
Całość zamknie koncert Onuki i Szeherezada w Filharmonii Podkarpackiej.

Art Celebration – Urban Sound & Vision w niedzielę zakończy muzyczne propozycje festiwalu.
W tym roku artyści, z udziałem Andrzeja Smolika z zespołem oraz przedstawicielami U Know Me Records w składzie: Daniel Drumz, Kixnare, Mr Krime, nastawili się na pokazywanie
nowych trendów w polskiej muzyce miejskiej i elektronicznej w połączeniu z akompaniamentem świetnych instrumentalistów i wizualizacjami ukazującymi motywy industrialne Rzeszowa i Podkarpacia.

Wydarzenia towarzyszące Wschodowi Kultury – Europejskiemu Stadionowi Kultury 2015 to szczególnie warsztaty fotograficzne (w tym fotografii otworkowej “Przez dziurkę do…”) połączone
z wystawami,  plener fotograficzny prowadzony przez Pawła Chara “Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu”.

Sztukę w przestrzeni miejskiej eksponować będzie projekt MUR-ART poprzez wielkoformatowe reprodukcje prac polskich i ukraińskich artystów. Ukraiński teatr Beautiful Flowers z propozycją funk-futurystycznego spektaklu wystąpi w okolicach Klubu Festiwalowego, tam też propozycje znajdą dzieci w ramach Smyk Areny. Bitwy taneczne Battle of The South, spotkania wokół literatury przygotowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, połączone z dyskusjami “Tożsamość i znaczenia – spotkania ze słowem”, wreszcie program Młodzieżowego Klubu Festiwalowego, a w nim polsko-ukraińskie spotkania “Wolontariat ponad granicami” w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury uzupełnią bogaty i wielokierunkowy program festiwalu.

W Klubie Festiwalowym otwartym podczas całego festiwalu usłyszymy bieszczadzką grupę Matragona, multi-instrumentalistów czerpiących z tradycji różnych kultur, sięgających po bogate instrumentarium etniczne. Ponadto obejrzymy społecznościowy film dokumentalny “SEDNO” o mieszkańcach Rzeszowa, skorzystamy z warsztatów dj-skich i warsztatów QR kodów, a na koniec wypoczniemy w rytmach ludowych przy potańcówce (tradycyjne tańce polskie w formie niestylizowanej) i Silent Disco.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

Każdy z trzech festiwali ma swoją dynamikę i program, ale wszystkie łączy wspólna misja – stworzenie najwyższej jakości oferty kulturalnej. Tegorocznej edycji Wschodu Kultury towarzyszy idea przybliżenia uczestnikom festiwalu kultury ormiańskiej. Nie zabraknie zatem okazji do zapoznania się z muzyką, kinem i literaturą z Armenii.

W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wschod kultury

11-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)