REKLAMA

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 22-25 czerwca w Rzeszowie

RZESZÓW / PODKARPACIE. Już po raz piąty Rzeszów będzie miejscem wydarzeń w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Od 22 do 25 czerwca w różnych punktach miasta odbędzie się kilkadziesiąt różnorodnych imprez.

W ramach festiwalu odbędą się m.in.: koncerty, wystawy, warsztaty aktorskie, konkursy, spotkania z twórcami, widowiska muzyczne. Podczas koncertu głównego na Stadionie Miejskim wystąpi plejada polskich gwiazd, które wykonają specjalnie zaaranżowane utwory wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata.

Czwartek, 22.06
Warto odwiedzić klub festiwalowy na rzeszowskich Bulwarach, czynny przez wszystkie dni festiwalu. Już od pierwszego dnia czeka tam mnóstwo atrakcji: wystawy plenerowe: „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”, a także „Wojaże pełne muzycznych wrażeń” – wyjątkowy blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii, przybliżający dzieciom muzykę klasyczną w lekki, łatwy i przyjemny sposób.

Niewątpliwą atrakcją będą również warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ, które rozpoczną się w klubie festiwalowym o godz. 11. Pochodząca z Kazachstanu artystka, pracująca również w Rosji, we Włoszech i Francji, poprowadzi dla dzieci warsztaty techniką cyfrowo-manualną, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem – wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie: od pomysłu do realizacji końcowej.

„Opowieści o stworzeniu świata” to z kolei muzyczno-teatralna propozycja Emilii Raiter – opowieść o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazująca mity i wierzenia z różnych kultur: słowiańskiej, afrykańskiej, oceanicznej i hinduskiej.

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawią multimedialną prezentację o kulturze białoruskiej i ukraińskiej oraz opowiedzą o dobranockach swojego dzieciństwa, a wieczór będzie koncertowo-filmowy: o 21 koncert tria Rogiński/Trzaska/Moretti z towarzyszeniem Wacława Zimpla, a od 22.30 pokazy filmowe.

Pierwszy dzień festiwalu to również muzyczna perełka – o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej, w ramach projektu Art Celebration: East United zagrają wspaniali muzycy związani z Podkarpaciem, którzy nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko. W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” – programu sygnowanego przez Vitolda Reka, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego kontrabasistę i kompozytora.

Miłośników inteligentnego humoru, barwnych opowieści i niebanalnych piosenek Artura Andrusa na pewno ucieszy możliwość posłuchania na żywo popularnego dziennikarza i artysty kabaretowego. Spotkanie autorskie „W drodze do rymu” rozpocznie się o godz. 14 w Galerii Rzeszów, a poprowadzi je dr Jan Wolski.

audience-1868062_960_720

foto: zdjęcie poglądowe

Piątek, 23.06
Drugi dzień festiwalu to oczekiwany przez miłośników oryginalnych brzmień koncert główny – realizowane z rozmachem wielkie plenerowe widowisko na Stadionie Miejskim. Na scenie pojawią się polskie gwiazdy, które wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają w duetach specjalnie przygotowane utwory. Wszystko w wśród multimedialnej scenografii i w zjawiskowej oprawie świetlnej. Koncert będzie się składał z trzech części: Koncertu otwarcia, Kolektywów i Koncertu światowej gwiazdy.

Popołudnie i wieczór w klubie festiwalowym upłyną pod znakiem spektakli, wystaw i artystycznych spotkań, m.in. z Przemysławem Wiśniewskim, twórcą Teatru FOTOgrafii, w którym przedstawienia nie istnieją na scenie, a tylko na fotografiach, stając się jednocześnie zapisem twórczych poszukiwań artysty i jego wizją teatru.

O godz. 17. w Podziemnej Trasie Turystycznej rozpocznie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz i Michał Szuba pt. „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Ze sceny na rzeszowskim Rynku również rozbrzmiewać będą rytmy z pogranicza różnych gatunków i kultur. Wystąpi 5`nizza oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble.

  • 5’nizza to grupa łącząca różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox, po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk-rock. Wolność artystyczna, eklektyzm, a także zaangażowanie w kwestie współczesnego świata – to wartości, na których budują swoją artystyczną tożsamość. Na ich koncerty przychodzą tysiące oddanych fanów, wypełniając największe sale w całej Europie.
  • L.U.C Łukasz Rostkowski to kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer. Za rozmach, odwagę i konsekwencję w swojej twórczości, a także eklektyzm oraz niekonwencjonalne pomysły zdobył wiele nagród i nominacji do najważniejszych nagród kulturalnych.
  • Rebel Babel to międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra złożona z orkiestr dętych. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury Rebel Babel Ensemble stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski, a gościnnie wystąpi Kayah i KALIBER 44.

Sobota, 24.06
O godz. 12 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy Tatiany Cariuk-Falewicz „Świteź i okolice – 200 lat po Mickiewiczu”.  Artystka pochodzi z Białorusi, jest założycielką i prezesem Towarzystwa Filomatów PRAMIEN w Nowogródku, zdelegalizowanego przed wyborami 2006 r. Z aparatem fotograficznym przemierza Białoruś i Litwę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, a także szlakiem tatarskim i żydowskim na Kresach. Fotograficzne eskapady odbywała również w Turcji, we Włoszech, Anglii, Azji Środkowej, a także w Uzbekistanie i Kazachstanie.

Natomiast o godz. 16 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP, przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha „Rachu-Ciachu” oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla baśni i białoruskiej sztuki ludowej. Wystawa będzie czynna do 29.07.2017 r. Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania.

Klub festiwalowy zaprasza w tym dniu na spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”, w którym główna rolę gra Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.

O godz. 19.30 w Bazylice Najświętszej Marii Panny odbędzie się rzeszowska prapremiera dzieła All Night Vigil, Rachmaninowa, w wykonaniu Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Dzieło jest uważane za najcenniejsze dziedzictwo muzyczne kościoła prawosławnego, powstało na kanwie tradycyjnych melodii Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Grecji.

Sobotnia noc, od godz. 23 to silent disco – jedna z największych atrakcji klubu festiwalowego, a zarazem stały punkt programu Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury.

concert-336695_960_720

foto: zdjęcie poglądowe

Niedziela, 25.06
Klub festiwalowy zaprasza na otwarte warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, które wg autorskiego programu poprowadzi Piotr Cyrwus.

Nie zabraknie również plenerowych pokazów kina dokumentalnego „Kino ze Wschodu” oraz wystaw towarzyszących.

Kolejne propozycje to Bitwa o Wschód – zawody taneczne w stylu hip hop, integrujące środowisko taneczne z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Smyk Arena – interaktywne warsztaty dla dzieci, których celem jest zapoznanie uczestników z tradycyjną kulturą Wschodu.

O godz. 19.00 w Teatrze Maska rozpocznie się spektakl „Romeo i Julia”. Ponadczasowy dramat Szekspira zostanie przedstawiony w dwóch planach: warstwę tradycyjną przedstawią mnisi, którzy poprzez drewniane, rzeźbione lalki opowiedzą historię Romea i Julii. Warstwa ta zostanie zestawiona z młodymi aktorami, reprezentującymi świat współczesny widzom. Będą oni również interpretatorem dramatu, prezentując własną opowieść na tle wydarzeń z Werony.

Wieczór w klubie festiwalowym to koncerty muzyki elektronicznej. Zagrają białoruskie zespoły: SHUMA, Mustelide, CherryVata.

Na Rynku będzie można obejrzeć „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów. To autorska interpretacja odpowiadająca oryginalnej miniaturze choreograficznej Michaiła Fokina z 1911 roku pt. „Duch Róży”. Muzykę do spektaklu na żywo wykona Szymon Tomczyk, a twórcą choreografii jest Anatoliy Ivanov.

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w liczbach:
20 projektów
38 różnorodnych wydarzeń
350 artystów z 9 krajów (Ukraina, Gruzja, Macedonia, Wielka Brytania, Białoruś, Litwa, Niemcy, Kazachstan, Armenia)

Organizatorami Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury są Narodowe Centrum Kultury i Miasto Rzeszów.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

materiały nadesłane

31-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)