REKLAMA

Wprowadzono rozporządzenie dot. obostrzeń! Co się zmieni?

POLSKA. Ogłoszone przez rząd w czwartek 17 grudnia obostrzenia zostały już oficjalnie ustanowione poprzez rozporządzenie z dnia 21 grudnia. Zgodnie z jego treścią, od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku obowiązywać będą ograniczenia w działalności hoteli, stoków narciarskich i galerii handlowych, a w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia ograniczone zostanie przemieszczanie się.

Epcd0InXMAI4Nut

Foto: Adam Guz / KPRM

Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową – ogłosił podczas czwartkowej konferencji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Galerie i hotele

Do 17 stycznia wprowadzone będą między innymi ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli. Usługi hotelarskie będą mogły być prowadzone m.in. dla: medyków, załóg samolotów, kierowców transportu drogowego, żołnierzy, czy zawodników i trenerów w czasie zgrupowań. Funkcjonować mogą hotele robotnicze lub te dla pracowników sezonowych.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego, wyjątkiem są: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, czy usługami telekomunikacyjnymi.

Stoki i siłownie zamknięte

Według rozporządzenia, zakazana jest wciąż działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Do 17 stycznia 2020 roku nie można będzie prowadzić działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0, w której mieści się między innymi obsługa stoków narciarskich.

Ponadto załatano też lukę prawną, którą wykorzystywały siłownie i kluby fitness. Do 17 stycznia obowiązywać będzie zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz tych przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

Ograniczenia przemieszczania

Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – czytamy w rozporządzeniu.

Kwestia szczepień i kwarantanny – przywileje dla zaszczepionych

W rozporządzeniu podano również, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą już wliczane do limitu pięciu osób, jakie mogą brać udział w zgromadzeniach. Dodatkowo, jeżeli nasz domownik zakazi się koronawirusem, to osoba zaszczepiona, która z nim mieszka nie będzie musiała przechodzić kwarantanny. Taki przywilej będą mieli również ozdrowieńcy.

Osoby zaszczepione nie będą też musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy UE oraz po przyjeździe z krajów strefy Schengen do Polski.

Nowe rozporządzenie reguluje też kwestie kwarantanny po przyjeździe do Polski – musi poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie będzie to dotyczyło osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19.

 

Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ

 

Źródło: Dziennik Ustaw RP

22-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wprowadzono-rozporzadzenie-dot-obostrzen-co-sie-zmieni-1839-00r2kc