REKLAMA

Wolnoć Tomku w swoim domku? Nie do końca… Co możemy wybudować na własnej działce, nie pytając nikogo o zgodę?

Kupujemy działkę, stajemy się wyłącznymi właścicielami gruntu, wydaje nam się, że jesteśmy panami własnego losu. Chcemy budować dom, taki jak sobie wymarzyliśmy, wybrany od dawna i ten jedyny. I tu spotyka nas pierwszy zawód.

Ograniczenia administracyjne

Ważniejsze od naszych marzeń są wydane przez właściwy urząd warunki zabudowy. Maksymalna wysokość, szerokość, ilość kondygnacji, kąt nachylenia dachu, a nawet kolor dachówki – to wszystko może nam narzucić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Musimy się zatem przeprosić z urzędem i wybrać nasz przyszły dom jeszcze raz – pod kątem wymagań, jakie stawiane są przed nami w warunkach zabudowy.

Kolejna przeszkoda do przeskoczenia, to konieczność dokonania zgłoszenia budowy, lub w gorszym przypadku uzyskania administracyjnego pozwolenia na budowę. Przepisy zostały złagodzone w 2015 roku, lecz w dalszym ciągu wolność budowlana odbywa się w pewnych wyznaczonych granicach.

Nasza możliwość dowolnego dysponowania gruntem nie została nam jednak zabrana całkowicie. Istnieją sytuacje, w których nie musimy pytać nikogo o zgodę, pozwolenia, czy inne załatwiać jakichkolwiek formalności.

Co możemy wybudować bez zgłoszenia prac budowlanych?

W najbardziej istotnej w ostatnich latach nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie 28 czerwca 2015, zamieszczono katalog obiektów, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Następujące inwestycje możemy wykonać bez pozwolenia na budowę, zgłoszenia i bez konieczności informowania odpowiednich organów o naszych zamiarach:

→ obiekty małej architektury na prywatnych działkach

→ altany i obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) o powierzchni zabudowy do 35 m2, wysokości do 5 m (dachy strome) i 4 m (dachy płaskie)

→ ogrodzenia o wysokości do 2,2 m

→ docieplenie budynków na wysokości do 12 m (do 25 m wymagane zgłoszenie)

→ montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.

Jak widać na niewiele nam pozwalają wszelkie administracyjne ograniczenia. Należy pamiętać, iż altana, budynek gospodarczy, garaż, czy domek letniskowy są traktowane jak projekty domów i nie należą do katalogu budynków małej architektury. W przypadku zamiaru ich budowy musimy dokonać zgłoszenia.

Dom przy Alabastrowej 38 z pracowni Galeria Domów

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

03-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook