REKLAMA

Województwo Podkarpackie było głównym mecenasem filmu “Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”

RZESZÓW / PODKARPACIE. “Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” – to tytuł filmu Sławomira S. Górskiego i najnowsza propozycja Film Open Group – producenta niezwykle wartościowych dokumentów.

Bezpłatny pokaz tego filmu odbędzie się w Rzeszowie 28 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 o godz. 19:00.

Film “Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” opowiada o losach oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. O co walczyli WiN’owcy? Dlaczego bezpieka skierowała przeciwko nim zespoły doborowych morderców pod ścisłym nadzorem Moskwy? – między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć reżyser filmu.

Dzień wcześniej w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  27 lutego w klubie „Pod Palmą” w Rzeszowie odbędzie się koncert „Panny Wyklęte/Wygnane”. Jego współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.

Koncert będzie niezwykłym widowiskiem z udziałem znakomitych osobistości polskiej sceny muzycznej. Jest to wspólny projekt Fundacji Niepodległości, Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Do współpracy muzycy zaprosili polskie wokalistki, reprezentujące różnorodność stylową. Płyta Panny Wyklęte Wygnane vol. 1, której premiera odbyła się w dniu 9 listopada 2014 roku to pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, która przybliża tematy zesłania, przez które dziesiątkowane były całe rodziny, a także walki za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknoty za Polską i zetknięcia z obcą kulturą, muzyką, klimatem. Na koncercie usłyszymy także utwory z płyty Panny Wyklęte, której premiera odbyła się w 2013 roku i zyskała spektakularną popularność. Wśród artystek, które u boku Maleo Reggae Rockers zabiorą nas w podróż muzyczno – historyczną, zobaczymy m.in. Kasię Kowalską, Anię Rusowicz, Marikę, Marcelinę, zespół Dziewczyny, Anię Brachaczek, Kasię Malejonek i Angelikę Korszyńską – Górny, Paresłów.

Poniżej szczegółowy plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Rzeszowie:

27 lutego 2015 r., godz. 20.00
Klub „Pod Palmą” w Rzeszowie (ul. Cicha 4a)Koncert „Panny Wyklęte/Wygnane” (wstęp wolny, wejściówki do odbioru w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej)

28 lutego 2015 r., godz. 19.00
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7)
Prelekcja Mirosława Surdeja (IPN Oddział Rzeszów) pt. „Podziemie niepodległościowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”  w reż. Sławomira Górskiego

1 marca 2015 r.
godz. 15.00, Msza Święta w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie koncelebrowana przez JE Biskupa Jana Wątrobę (ul. Sokoła 8)
Uroczystości pod Pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego, IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie:
godz. 16.20
– Hymn państwowy
– powitanie
– wystąpienia okolicznościowe: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, dr Ewa Leniart – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
– Apel Pamięci i salwa honorowa
– składanie wieńców i wiązanek kwiatów
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i zakończenie uroczystości.

2 marca 2015 r., godz. 14.00 aula Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1)Prelekcja Bogusława Kleszczyńskiego (IPN Oddział Rzeszów) „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego” połączona z pokazem filmu dokumentalnego
„Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego

organizatorzy: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki
Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego
Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa
dr Ewa Leniart – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
oraz Uniwersytet Rzeszowski, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej Oddział w Rzeszowie.

28 lutego na rzeszowskim Rynku odbędzie się również Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, początek godz. 17:00.  Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

27-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wojewodztwo-podkarpackie-bylo-glownym-mecenasem-filmu-wolnosc-i-niezawislosc-ostatnia-nadzieja