REKLAMA

Województwo Podkarpackie będzie wspierać służby z obwodu Iwano-Frankowskiego

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, podpisali umowę dotyczącą wsparcia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim.

 

04 (1)_3

„Razem bezpieczniej. Wsparcie służb ratowniczych z Obwodu Iwano-Frankiwskiego” – to nazwa projektu samorządu województwa, który ma na celu poprawę możliwości ratowniczych ukraińskich strażaków oraz zapobiegania katastrofom, w szczególności związanym z konfliktami zbrojnymi. To kolejna inicjatywa pomocowa Województwa Podkarpackiego dla Ukrainy po rosyjskiej napaści w 2022 roku. Wartość tegorocznego projektu to ponad 540 tys. złotych.

 

Na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl mówił o zaangażowaniu samorządu i potrzebie wsparcia dla Ukrainy w kluczowym obszarze działań ratowniczych.

 

Bardzo cieszymy się z podpisania tej umowy. Dzisiejsze porozumienie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ będzie umożliwiało współprace naszego województwa z Obwodem Iwano-Frankiwskim w zakresie szkolenia i zakupu specjalistycznego sprzętu. Wiemy, że ratownicy z tego obwodu są wysyłani na front wojenny i ten sprzęt będzie pomagał w całej Ukrainiemówił marszałek Ortyl.

 

Główne zadania projektu obejmują organizację dwóch specjalistyczny szkoleń dla strażaków: gaszenia pożarów w obiektach przemysłu naftowego oraz akcji poszukiwawczych w trudnych warunkach takich, jak gruzowiska. Pierwsze szkolenie ma rozpocząć się jeszcze we wrześniu.

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego od 2016 roku współpracuje z Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wicemarszałek Piotr Pilch podkreśl znaczenie polsko-ukraińskiego partnerstwa:

 

Niedawno byłem w Obwodzie Iwano-Frankiwskim. Spotkałem się z panią gubernator. Rozmawialiśmy o współpracy. W trakcie naszego partnerstwa podjęliśmy wiele aktywności, związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Zrealizowaliśmy kilka projektów, które zostały bardzo dobrze odebrane, nie tylko ze strażą pożarną, ale też z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, tam też było doposażanie oraz szkolenia w ramach projektów Samorządu Województwa Podkarpackiego. Współpraca pomiędzy regionami jest realizowane na wielu płaszczyznachpowiedział wicemarszałek Pilch.

 

Wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem i wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpis pod umową złożył Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran.

 

To bardzo ważne wydarzenie także dla nas. Środki na projekt „Razem bezpieczniej” to nie pierwsza taka inicjatywa. Chcemy realizować zadania w oparciu o naszą kadrę i specjalistów. Planujemy zakupy m.in. urządzenia do monitorowania stabilności obiektów, które pozwoli dowodzącemu akcją ocenić czy jest możliwość wysłania ratowników w sposób bezpiecznyzapowiadał działania straży komendant Tomasz Baran.

 

W formie zdalnej podpis złożył także I Zastępca Komendanta Zarządu Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnej Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim Vitaliy Fedorchuk.

 

Dziękuję za pomoc i wsparcie dla Ukrainy w bardzo trudnym czasie. Doświadczenie służb ratowniczych obu krajów jest bardzo ważnym elementem tego projektu. Jestem przekonany, że umiejętności zdobyte w trakcie realizowania szkoleń oraz przekazany sprzęt uratują niejedno życie – mówił Vitaliy Fedorchuk.

 

W ramach projektu zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który trafi do służb w Obwodzie Iwano-Frankiwskim. Będą to m.in. ubrania żaroodporne, działa wodno-piankowe, wentylatory oddymiające oraz zaawansowany sprzęt do akcji poszukiwawczych czy urządzenie do monitorowania stabilizacji obiektów.

 

Realizacja obecnego projektu, wspieranego przez Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie, stanowi kolejny krok w umacnianiu partnerstwa Samorządu Województwa Podkarpackiego z Ukrainą, oraz zwiększaniu bezpieczeństwa w regionach dotkniętych wojną.

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Stanowi on część długoletniej współpracy Województwa Podkarpackiego z Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, która trwa blisko dekadę.

 

W ramach tego partnerstwa w latach 2016-2019 zrealizowano m.in. cztery edycje projektu, finansowane z programu „Polska pomoc rozwojowa” na kwotę ponad 1,1 mln zł.

źródło: Biuro Prasowe UMWP

zdj. UMWP

 


23-09-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)