REKLAMA

RZESZÓW. Wojewoda zawnioskowała do NFZ o kontrolę w “Medyku”

|

RZESZÓW. Wojewoda zawnioskowała do NFZ o kontrolę w “Medyku”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zawnioskowała do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontrolę Centrum Medycznego “Medyk”, w związku z głośną sprawą przedświątecznych szczepień. NFZ ma sprawdzić, czy w tej sytuacji nie dochodziło do uchybień i, czy szczepionki były podawane uprawnionym do tego osobom.

Przechwytywanie_162
Foto: Rzeszów24.pl

Kontrola, która została zawnioskowana przeze mnie w ramach działań, które statutowo realizuje NFZ nie jest niczym nadzwyczajnym. Wynika z faktu, że taka kontrola oraz nadzór jest realizowany przez płatnika notorycznie i myślę, że efektem tej kontroli będzie tylko potwierdzenie faktu, że Centrum Medyczne “Medyk” realizowało cel zasadniczy Narodowego Programu Szczepień, czyli maksymalne wykorzystanie dostępnej ilości szczepionek, aby jak największa część populacji została zaszczepionawyjaśniała w rozmowie z Rzeszów24.pl wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda dodała, że wyszczepienie jak największej liczby osób jest obecnie celem strategicznym na najbliższe miesiące, podkreślając, że daje to nadzieję na uniknięcie w przyszłości kolejnych fal zachorowań na koronawirusa.

Bardzo się cieszę, że akurat mieszkańcy Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, który jest najbardziej gęsto zaludniony w naszym województwie, mieli możliwość skorzystania z dostępu do tych szczepionek i mam nadzieję, że w krótkim czasie, przez uruchomienie populacyjnych punktów szczepień, ta skala będzie jeszcze większa – mówiła Ewa Leniart.

 

Rzecznik podkarpackiego NFZ: O żadnej karze na razie nie ma mowy

W czwartek rano, na naszą prośbę, otrzymaliśmy komentarz do sytuacji związanej z przedświątecznymi szczepieniami w Centrum Medycznym “Medyk” od rzecznika prasowego Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, Rafała Śliża.

Każda placówka, która wykonuje świadczenia finansowane ze środków publicznych przekazuje do NFZ comiesięczne sprawozdania. NFZ finansuje m.in. szczepienia i monitoruje wydatkowanie środków publicznych. Analizy tych danych są prowadzone systematycznie i w sposób ciągły – to jedno z głównych zadań NFZ – przekazał Rzeszów24.pl rzecznik podkarpackiego NFZ.

Rafał Śliż podkreślił, że analiza danych dotyczy nie tylko w Centrum Medycznego “Medyk”, ale i w wszystkich 458 punktów szczepień w województwie podkarpackim.

W takich procedurach nie ma nic nietypowego. Jeśli analizy sprawozdań nie wyjaśnią wszystkich wątpliwości, poprosimy placówkę o szczegółowe wyjaśnienie. O żadnej karze na razie nie ma mowy – wyjaśniał rzecznik NFZ na Podkarpaciu.

Jak przekazał nam rzecznik, w sprawie szczepień osób poza kolejnością ustaloną przez Narodowy Program Szczepień, do Podkarpackiego NFZ (do czwartkowego poranka) nie wpłynęły żadne potwierdzone skargi od pacjentów.

Proszę pamiętać, że wiek nie jest jedynym kryterium uczestnictwa obecnie w programie szczepień. Spora część osób młodszych, nawet 20-kilkuletnich, to przedstawiciele grupy 0, 1b oraz 1c, nauczyciele, studenci medycyny, medycy, strażacy, pracownicy więzień, służby granicznej, policjanci, czy wojskowi – dodał Rafał Śliż.

 

Tekst: Kacper Ciuba

Źródło: red.

09-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wojewoda-zawnioskowala-do-nfz-o-kontrole-w-medyku-6817-00r2kc