RZESZÓW / PODKARPACIE. – Sytuacja epidemiczna jest nadal poważna – alarmuje wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wzrasta liczba hospitalizacji i obciążenie szpitali. Obecnie na Podkarpaciu są dostępne 1923 łóżka covidowe, z czego 1380 jest zajętych.
Foto (3): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
– Sytuacja epidemiczna związana z zachorowaniem na COVID-19 w naszym w regionie jest nadal poważna. Potwierdza to liczba hospitalizacji. Na dzień dzisiejszy ogólna liczba łóżek dla pacjentów, u których potwierdzono zakażenie, to 1923, natomiast 1380 łózek jest zajętych. Jeżeli chodzi o łóżka respiratorowe, do dyspozycji pacjentów covidowych jest ogółem 182 respiratory, 155 jest zajętych – poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Zgodnie z deklaracjami z zeszłego tygodnia uruchomiono dodatkowy moduł w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie. Na ten moment w tej placówce funkcjonuje 66 łóżek dedykowanych pacjentom z koronawirusem, 37 jest zajętych. 9 osób wymaga wsparcia respiratorowego.
Wojewoda podkreśliła również, że zabezpieczenie łóżkowe jest dostosowywane adekwatnie do potrzeb. Zapas wolnych łóżek covidowych jest utrzymywany w taki sposób, by nie spadał poniżej 25 procent wszystkich łóżek covidowych.
– Stan zwiększonej zachorowalności trwa od dłuższego czasu. Oznacza to bardzo duże obciążenie dla lekarzy i pielęgniarek. Cieszy natomiast fakt, że od dwóch dni liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 nie przekroczyła 500. To dla nas optymistyczna informacja – dodała wojewoda, apelując o przestrzeganie wymogów sanitarnych.
Dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ: Ogromny wysiłek dla szpitali
– Dochodzimy do 1400 osób hospitalizowanych w regionie. Jest to ogromny wysiłek dla naszych szpitali. Chciałbym podkreślić bardzo duże zaangażowanie wszystkich szpitali, szczególnie tych, w których są oddziały zakaźne, ponieważ to jest prawie 20 procent całej naszej bazy łóżkowej – zaznaczył dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.
Dyrektor Bugaj przypomniał, że prezes NFZ wydał decyzję o ograniczaniu planowych zabiegów operacyjnych, tłumacząc, że anestezjolodzy, którzy zajmują się znieczuleniami przy zabiegach pracują obecnie przy pacjentach covidowych. Jako optymistyczną informację dyrektor Podkarpackiego NFZ podał, że w listopadzie odnotowano więcej zakażeń wśród personelu, niż w obecnym czasie.
COVID-19 w regionie na fali wznoszącej
– Nowe zachorowania na COVID-19 są na fali wznoszącej. Analizując tydzień do tygodnia, to te zachorowania były na nieco niższym poziomie. Tydzień do tygodnia wzrosły o 20 procent. (…) Zachorowania rosną u nas już od czterech tygodni. Okres tego tygodnia i kolejnego będą kluczowe dla naszego regionu – dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
– Cały los jest w naszych rękach, czy potrafimy stosować się do zasad i ograniczeń, które wprowadził rząd. Chodzi o naszą odpowiedzialność i wydolność szpitali – dodał Adam Sidor, apelując o przestrzeganie dystansu społecznego.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz