REKLAMA

Wojewoda: Sprzęt do walki z COVID-19 jest przekazywany na bieżąco

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart na piątkowej konferencji prasowej podsumowała dotychczasowe dostawy sprzętu i środków ochrony indywidualnej z Agencji Rezerw Materiałowych, które trafiły do podkarpackich podmiotów leczniczych.

01-3-1200x800
Foto: PUW w Rzeszowie

W piątek na terenie bazy administracyjno-gospodarczej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, w której uczestniczył również zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jakub Dzik.

Znajdujemy się na terenie magazynów wojewody podkarpackiego, gdzie nieustannie z Agencji Rezerw Materiałowych napływają środki ochrony osobistej dla podkarpackich szpitali, domów pomocy społecznej, szkół w celu ochrony przez zakażeniem koronawirusem. To wsparcie, przeznaczane przede wszystkim dla szpitali, jest od początku pandemii ogromne – ponad 3 mln maseczek, 95 tys. kombinezonów i wiele innych specjalistycznych środków  dla naszego personelu białego na przeciwdziałanie zakażeniom wewnątrzszpitalnym, na ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa – powiedziała wojewoda.

Agencja Rezerw Materiałowych  wspiera nas także sprzętowo, przekazując np. respiratory, kardiomonitory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pulsoksymetry. W miarę, jak te środki napływają do magazynów wojewody, stosowanie do zapotrzebowania jednostek szpitalnych z terenu naszego województwa, są przekazywane na bieżąco, aby pomoc docierała na czas, a ci którzy tę pomoc niosą byli odpowiednio zabezpieczeni – dodała.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że dzięki komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej została stworzona możliwość przyjęcia zwiększonych dostaw środków ochrony indywidualnej, poprzez wykorzystanie infrastruktury Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Rzeszowie. Asortyment ten będzie dystrybuowany przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto Agencja Rezerw Materiałowych przekazuje bezpośrednio do podmiotów leczniczych dostawy sprzętu i środków ochrony osobistej.

02-2-1200x800
Foto: PUW w Rzeszowie

Jak zapewnił zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Jakub Dzik, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną kolejne dostawy środków realizowane są w sposób ciągły, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

***

Od początku pandemii, za pośrednictwem wojewody podkarpackiego, przekazywane zostały następujące środki ochrony indywidualnej, m.in.:

– ponad 95 000 szt. kombinezonów;

– ponad 53 000 szt. masek najwyższej klasy FFP3;

– ponad 198 000 szt. masek klasy FFP2;

– niespełna 3 000 000 szt. masek chirurgicznych;

– ponad 2 100 000 szt. rękawiczek ochronnych;

– 131 000 szt. fartuchów;

– 132 000 szt. osłon na buty;

– prawie 45 000 szt. przyłbic i gogli.

Ponadto przekazano ponad 51 000 litrów płynów do dezynfekcji.

Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach województwa podkarpackiego (stan na 30 października 2020 r.):

1682/883 – Ogółem liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 / zajęte łóżka z potwierdzonym COVID-19;

114/81- Ogółem respiratory dla pacjentów COVID-19 / zajęte respiratory;

Źródło: PUW w Rzeszowie

30-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)