REKLAMA

Wojewoda przeciwna poszerzaniu Rzeszowa? Negatywna opinia ws. 8 sołectw

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek wojewoda podkarpacki przedstawiła swoje stanowisko w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa. Proponowana zmiana granic Rzeszowa, dotycząca przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw, została zaopiniowana w całości negatywnie.

IMG_8594-1200x889

Foto:  rzeszow.uw.gov.pl

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podpisała w poniedziałek opinie do wniosków Rady Miasta Rzeszowa. Dotyczyły one przyłączenia do Rzeszowa obszaru ośmiu sołectw lub ich części z czterech gmin powiatu rzeszowskiego. We wnioskach wymienione zostały sołectwa: Malawa z gminy Krasne, Racławówka z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz Zaczernie, Nowa Wieś, Jasionka, Tajęcina (gmina Trzebownisko) i część Trzebowniska.

Proponowana zmiana granic Rzeszowa, dotycząca przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części, została zaopiniowana w całości negatywnie. W opinii wojewody czytamy, że przeprowadzone zmiany mogą pogorszyć sytuację finansową gmin. Dodatkowo, według wojewody, włączenie do Rzeszowa wymienionych sołectw ograniczy rolnikom dostęp do funduszy unijnych.

Przyłączenie obszarów wyżej wymienionych sołectw do Rzeszowa stanowi konsekwencję realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta. Ma to służyć powstaniu dużego ośrodka miejskiego. Wątpliwości budzi przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych. Rodzi to wiele kontrowersji, ponieważ ogranicza to przewidywalność działań miasta w wymienionych sołectwach. Obszary te w obawie przed przejęciem ich przez miasto są niedoinwestowane, co przekłada się na jakość życia mieszkańców – komentuje w swojej opinii Ewa Leniart.

Wojewoda opowiadała się pozytywnie za włączeniem do Rzeszowa gminy Krasne w całości, przy zgodzie obu gmin na tę zmianę. Dotychczasowe próby porozumienia kończyły się jednak do tej pory fiaskiem.

Opinie wraz ze złożonymi wnioskami zostały przekazane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada Ministrów w terminie do końca lipca podejmie ostateczne decyzje w przedmiotowym zakresie.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

30-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.