REKLAMA

PODKARPACIE. Wojewoda podpisała zgodę na budowę kolejnego odcinka S19!

REGION. W czwartek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podpisała decyzję o zezwoleniu na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 Lasy Janowskie – Zdziary. Budowa drogi potrwa prawie trzy lata. jej koszt to około 236 milionów złotych.

S19 Lasy Janowskie - Zdziary-01

Foto: GDDKiA

W realizacji znajdują się już cztery z sześciu odcinków S19 od Sokołowa Małopolskiego do granicy z województwem lubelskim. Świeżo zatwierdzona inwestycja obejmuje łącznie około 9,3 kilometra dwujezdniowej, dwupasmowej drogi z pasami awaryjnymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Początek odcinka zlokalizowany jest za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Następnie po przekroczeniu rzeki Bukowa zlokalizowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (Bukowa I i Bukowa II) po obu stronach drogi. Po wschodniej stronie S19 omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z DK19. W okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do drogi krajowej nr 19 w węźle Zdziary.

Zakres robót obejmuje wykonanie pełnego zakresu drogi ekspresowej S19 ze skrzyżowaniami, miejscami obsługi podróżnych, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi. Usunięte zostaną kolizje z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą. Powstaną urządzenia ochrony środowiska, tj. ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia i przejścia dla zwierząt oraz pasy zieleni dogęszczającej. W ramach prac wykonane zostaną także obiekty inżynierskie: dwa mosty, 20 wiaduktów (w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich górą i dołem, kładka dla pieszych i 15 przepustów).

Uzyskana decyzja ZRID posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności co, po przekazaniu terenu, pozwoli wykonawcy rozpocząć roboty budowlane. Jednocześnie na zlecenie wojewody podkarpackiego pracować będą także biegli rzeczoznawcy majątkowi. Koszt budowy odcinka Lasy Janowskie – Zdziary wyniesie około 236 milionów złotych. Tym samym łączna długość odcinków z pozwoleniem na budowę obejmie 35,5 kilometra.

W trakcie procedowania znajdują się ostatnie odcinki w kierunku województwa lubelskiego, a mianowicie odcinek Kamień – Sokołów Małopolski, natomiast w najbliższych dniach zostanie wydana kolejna – piąta już – decyzja ZRID dla odcinka Podgórze – Kamień.

W realizacji, w trybie „Projektuj i buduj”, jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 roku, a na ostatni 21 grudnia 2018 roku dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze dwa wnioski o wydanie takich decyzji. Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 roku, a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 roku. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 kilometrów i przebiegał będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Źródło: GDDKiA, rzeszow.uw.gov.pl

28-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wojewoda-podkarpacki-podpisala-zgode-na-budowe-kolejnego-odcinka-s-19-5256-00r2kc