REKLAMA

Wojewoda o rządowym programie dla samorządów w ramach Polskiego Ładu (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła we wtorek założenia Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inicjatywa polega na dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w całej Polsce.

DSC02677-1200x675

 

Samorządy dostaną do 95 procent bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami.

Wyznacznikiem sytuacji samorządów jest nadwyżka operacyjna. To ona pokazuje, czy JST będą w przyszłości w stanie inwestować. W minionym roku nadwyżka ta spadła o ponad 11 proc. Samorządy zredukowały nakłady inwestycyjne o ponad 4 proc.

Pieniądze z nowego programu mają pomóc samorządom zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę.

Drogi, przedszkola, kanalizacja i inne inwestycje są potrzebne we wszystkich regionach Polski, ale samorządom brakuje pieniędzy na ich sfinansowanie. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne samorządów. Korzyści z tego programu będzie czerpać społeczeństwo i cała gospodarka – powiedział na spotkaniu w Rzeszowie członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński.

Zachęcam podkarpackie samorządy do składania wniosków i skorzystania z możliwości, jakie stwarza program. Paleta inwestycji, które mogą zostać dofinansowane jest bardzo szeroka. Dotacja będzie sięgać do 95. proc. – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 

Priorytetowe inwestycje

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomi 1 lipca, wtedy też poinformuje o szczegółach programu. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji, czy nowej drogi.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Wierzę, że dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków, którzy będą mogli korzystać z bezpiecznej, nowoczesnej infrastruktury. Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jesteśmy dumni, że zrealizujemy program, który pomoże gospodarce, lokalnym społecznościom, a wiele z dofinansowanych inwestycji przyczyni się do budowania bardziej zrównoważonej gospodarki – podkreślił Tomasz Robaczyński.

DSC02693-1200x675

Na programie skorzystają też przedsiębiorcy. Realizacja wielu inwestycji przypadnie lokalnym firmom. Rządowy program ma im pomóc w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.

 

Zasady programu

W pierwszej – pilotażowej edycji programu każdy samorząd będzie mógł złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces będzie się odbywał w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie i weryfikował je formalnie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby jednostka samorządu terytorialnego mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).

 

O szczegółowych zasadach programu Bank Gospodarstwa Krajowego poinformuje 1 lipca. Informacje będą dostępne na stronie internetowej banku www.bgk.pl

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

29-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)