REKLAMA

Wojewoda: Fala zachorowań na COVID-19 narasta. Sytuacja w regionie jest poważna

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Z powodu narastającej fali zachorowań na Covid-19 sytuacja w regionie jest poważna – mówiła wojewoda podkarpacki. Ewa Leniart przedstawiła w poniedziałek aktualną sytuację epidemiczną, podczas zdalnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

N70A6130-Edit-770x400

Foto: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Z powodu narastającej fali zachorowań na Covid-19 sytuacja w regionie jest poważna. Jeśli chodzi o aktywnie chorych, przekroczyliśmy w tym momencie liczbę 14 tys. Średnio ok. 15 proc. wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu choroby, co oznacza, że w tej chwili w podkarpackich szpitalach przebywa 2009 osób, natomiast wsparcia respiratorowego wymagają 204 osoby – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Przewidujemy, że liczba hospitalizacji zwiększy się w przyszłym tygodniu, co wiąże się z ogromnym obciążeniem dla placówek i personelu zaangażowanego w leczenie szpitalne – podkreśliła Ewa Leniart, przypominając, że właśnie weszliśmy w ósmy tydzień tej fali zachorowań.

 

Wojewoda zaznaczyła, że cały czas trwa doposażanie sprzętowe podmiotów leczniczych w związku ze zwiększoną liczbą łóżek przeznaczonych dla zakażonych pacjentów.

Jest ono realizowane, za pośrednictwem wojewody, przez rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dostawy obejmują  m. in. kardiomonitory, respiratory oraz np. środki ochrony osobistej. Wojewoda Ewa Leniart mówiła również o wsparciu ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykonują w szpitalach m. in. czynności logistyczne po to, aby biały personel mógł całą uwagę skupić na leczeniu pacjentów – mówiła Leniart.

Jedynym sposobem na zmniejszenie liczby zachorowań jest przecinanie wektora przekazu wirusa. Będzie to możliwe wówczas, jeżeli nastąpi przede wszystkim ograniczenie aktywności, stąd decyzje rządu dotyczące obostrzeń sanitarnych – zaznaczyła wojewoda.

 

Głos zabrał również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przedstawił m. in. dane dotyczące współczynnika zapadalności, liczby przypadków aktywnych i ozdrowieńców, a także informacje o kwarantannie i wykonanych testach.

 

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

30-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wojewoda-fala-zachorowan-na-covid-19-narasta-sytuacja-w-regionie-jest-powazna-3902-00r2kc