REKLAMA

Wojewoda: 32 mln zł od rządu na odbudowę po czerwcowych powodziach (WIDEO)

|

Wojewoda: 32 mln zł od rządu na odbudowę po czerwcowych powodziach (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ponad 32 miliony złotych polski rząd przekazał na odtworzenie zniszczonej przez czerwcową powódź infrastruktury w województwie podkarpackim. Dodatkowe środki trafią na podkarpacie ze środków Unii Europejskiej. O szczegółach podczas poniedziałkowej konferencji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz poseł Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.

IMG_8469-1200x800_1

Foto: PUW w Rzeszowie

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała sytuację, w jakiej znalazło się Podkarpacie w czerwcu bieżącego roku oraz podsumowała działania związane z likwidacją skutków nawalnych opadów deszczu, które spowodowały wystąpienie z koryt cieków wodnych i potoków, powodując liczne, nagłe podtopienia.

Straty materialne, które dotknęły województwo podkarpackie, przekroczyły 1 mld 218 mln zł. Straż pożarna wskazała na ponad 4,5 tys. zdarzeń związanych z bezpośrednią interwencją, mających na celu ograniczenie skutków podtopień oraz ochronę ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Zważając na skalę zniszczeń spowodowanych tzw. Powodzią błyskawiczną, wystąpiliśmy do polskiego rządu z prośbą o pomoc, która została udzielona. Ponad 32 mln zł zostało skierowane na odtworzenie zniszczonej infrastruktury. To działanie, które wiązało się z wykonaniem ponad 100 zadań zgłoszonych przed jednostki samorządu terytorialnego – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas poniedziałkowej konferencji.

Drugim mechanizmem, z którego zdecydowaliśmy się skorzystać – za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – było sięgnięcie po środki Funduszu Solidarnościowego Unii Europejskiej. Wartość szkód, które dotknęły województwo podkarpackie to ponad 270 mln euro. Za pośrednictwem polskiego rządu, wniosek wojewody podkarpackiego został skierowany do Komisji Europejskiej i następnie – w stosownej procedurze – odpowiednia pomoc na odtworzenie zniszczonej infrastruktury komunalnej została zabezpieczona – zaznaczyła wojewoda.

Jak podkreślił poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Fundusz Solidarności Unii Europejskiej funkcjonuje od 2002 roku i jest wyrazem europejskiej solidarności w stosunku do mieszkańców UE dotkniętych sytuacjami kryzysowymi, takimi jak klęski żywiołowe.

Nasza rząd bardzo szybko, zgodnie z procedurami, przedstawił do PE stosowny wniosek, który znalazł się w procedurze budżetowej. Polska uzyskała ponad 7 mln euro pomocy. W tamtym tygodniu wniosek został przegłosowany i środki zostaną przekazane – zaznaczył poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.

Źródło: PUW w Rzeszowie

30-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wojewoda-32-mln-zl-od-rzadu-na-odbudowe-po-czerwcowych-powodziach-wideo-4715-00r2kc