REKLAMA

WiMBP: Wystawa jednej z najstarszych firm w mieście

Od 24 września 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie prezentowana będzie wystawa poświęcona działalności jednej z najstarszych i najdłużej prosperujących w Rzeszowie firm: „I. Schaitter i Spółka”. Na ekspozycji prezentowane będą materiały pochodzące z XIX i XX wieku związane zarówno z działalnością handlową, jak również społeczną i naukową właścicieli przedsiębiorstwa.

wsyt_schaitter_strona

Foto: Materiał nadesłany

Handel rozpoczęty przez przedstawicieli znanego i zasłużonego dla Rzeszowa rodu Schaitterów w I połowie XIX w. kontynuowany był od 1918 roku do końca lat 40 wieku XX., przez (początkowo wspólnika – od 1918 r. – a następnie właściciela firmy – od 1928 r.) Michała Franciszka Gottmana.

Na ekspozycji prezentowane będą materiały pochodzące z XIX i XX wieku związane zarówno z działalnością handlową, jak również społeczną i naukową właścicieli przedsiębiorstwa. Wśród dokumentów odnaleźć można, m.in.: portrety, legitymacje potwierdzające członkostwo w organizacjach i stowarzyszeniach, rękopisy, korespondencje, dyplomy, wykazy osób zatrudnionych w firmie, afisze reklamowe, druki ulotne, cenniki, materiały firmowe (blankiety, karty korespondencyjne, koperty), etykiety i opakowania po produktach sprzedawanych w sklepie, księgi handlowe, inwentarze, bilanse, fotografie, etc. Dopełnienie wystawy stanowią wybrane eksponaty z niegdysiejszego wyposażenia sklepu oraz towary (sic!) w nim sprzedawane.

Ekspozycję można będzie zwiedzać od 24 września do 6 października 2018 r. w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia Biblioteki. Organizacja wystawy jest częścią projektu WiMBP w Rzeszowie, dotyczącego cyfryzacji i udostępnienia online materiałów archiwalnych poświęconych zasłużonemu dla miasta rodowi Schaitterów.

2 października 2018 r. o godz. 16.00 w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt. Wstęp na spotkanie i na wystawę jest wolny.

 

24-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wimbp-wystawa-jednej-z-najstarszych-firm-w-miescie-4495