REKLAMA

Wieczór poetycki poetów Stanisława Dłuskiego i Jakuba Pacześniaka oraz otwarcie wystawy malarstwa Rafała Pacześniaka

RZESZÓW / PODKARPACIE. 28 września o godz. 19:00 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe spotkanie literatury i malarstwa. W teatralnym foyer spotkać będzie można artystów związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem, którzy zaprezentują część swojego dorobku artystycznego. Spotkanie poetyckie wokół wierszy Stanisława Dłuskiego i Jakuba Pacześniaka połączone z otwarciem wystawy malarstwa Rafała Pacześniaka to jeden z punktów pilotażu Przestrzenie Sztuki. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech operatorów tego ogólnopolskiego projektu.

Plakat 1_Easy-Resize.com

Trzej twórcy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem. Łączy ich artystyczne pokrewieństwo, sposoby reagowania na rzeczywistość, próby zapisywania – słowem czy obrazem – świata przeżyć i doznań. Jakub Pacześniak i Stanisław Dłuski najnowsze zbiory wierszy – odpowiednio „dno oka” i „Odę do próchna” – wydali w jednej z najważniejszych serii poetyckich ukazujących się w Polsce: w Bibliotece „Toposu”. Prace Rafała Pacześniaka zdobią okładki wszystkich książek Jakuba Pacześniaka oraz tomu Stanisława Dłuskiego „Wiersze dla bezdomnych i wydrążonych”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wójcik, literaturoznawca, redaktorka książek, recenzentka poezji, prozy i dramatu m.in. dla „Twórczości” i „Nowych Książek”. Była współgospodarzem programów literackich w radiowej Trójce i Radiu Wnet, obecnie wspólnie z Jarosławem Jakubowskim prowadzi program literacki „Gadające głowy”, emitowany w TVP Bydgoszcz.

Wiersze prezentować będzie Waldemar Czyszak, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Słowno-malarski wieczór w Teatrze to pierwsze wydarzenie realizowane w Rzeszowie w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Przestrzenie Sztuki to miejsca umożliwiające aktywności twórcze lokalnym środowiskom artystycznym oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i animacyjnej, która angażuje społeczności lokalne. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech jego operatorów obok Lublina, Olsztyna i Zielonej Góry. Oficjalną inaugurację pilotażu Przestrzenie Sztuki w Rzeszowie zaplanowano na październik.

Źródło: Sekretarz literacki Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Autor: Amelia Krupik

23-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wieczor-poetycki-poetow-stanislawa-dluskiego-i-jakuba-paczesniaka-i-otwarcie-wystawy-malarstwa-rafala-paczesniaka-490