REKLAMA

Wicepremier Sasin z wizytą w Łańcucie (ZDJĘCIA)

ŁAŃCUT / PODKARPACIE. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotkał się w środę z personelem Centrum Medycznego w Łańcucie. Wicepremierowi towarzyszyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

01-2-1200x800_1

Foto (4): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

Cieszę się, że we wsparcie ochrony zdrowia angażują się spółki Skarbu Państwa. Centrum Medyczne w Łańcucie otrzymało fundusze m.in. od PZU i PGNiG na niezbędny sprzęt. Rola państwowych firm okazała się też istotna podczas walki z pandemią. Ich wkład łącznie to ok 200 mln zł – powiedział wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Sasin odniósł się także do planów polskiego rządu w zakresie poprawy jakości ochrony zdrowia.

Naszą ambicją nie jest tylko to, aby zwiększać liczbę lekarzy, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia, ale chcemy również, aby ta kadra była dobrze opłacana. Zapowiadamy stały wzrost wynagrodzeń personelu medycznego – zapewnił.

Wicepremier, dziękując personelowi szpitala za wysiłek w czasie pandemii, zaapelował także o udział w Narodowym Programie Szczepień. 

Dzisiaj potrzebna jest bardzo mocna mobilizacja nas wszystkich w zakresie szczepień, aby jak najwięcej osób zostało zaszczepionych – zaznaczył.

 

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała szczególna rolę Centrum Medycznego w Łańcucie, w czasie kolejnych fal zakażeń koronawirusem. 

DSC03643-1200x800

Był to szpital jednoimienny, a wiec pierwszy szpital dedykowany pacjentom, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. To oczywiście wymagało ogromnego zaangażowania ze strony personelu.  Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować zespołowi prof. Andrzeja Cieśli oraz prezesowi CM w Łańcucie za to, że tak dobrze realizowali opiekę nad pacjentami z Podkarpacia i nie tylko – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także proces przekształcenia jednostki w szpital jednoimienny oraz wysokość nakładów, jakie na ten cel były kierowane.

Jako administracja państwowa aktywnie wspieraliśmy szpital w okresie pandemii. Przekazane zostały m.in. środki w wysokości 740 tys. zł na modernizację i przygotowanie placówki do pełnienia roli szpitala jednoimiennego a potem szpitala koordynującego. Dodatkowo, niemal 200 tys. zł przeznaczyliśmy na modernizację instalacji tlenowej – wyliczała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także o wsparciu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W czasie pandemii do łańcuckiej placówki trafiło m.in: 105 pomp infuzyjnych, 38 kardiomonitorów, 16 respiratorów, 2 aparaty USG, aparat EKG i RTG oraz środki ochrony osobistej.

 

W trakcie konferencji głos zabrała również Małgorzata Sadurska – członek zarządu PZU.

DSC03726-1200x800

My traktujemy nasze zaangażowanie – mówię to jako przedstawicielka zarządu spółki Skarbu Państwa  – jako realizacja w praktyce idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Aktywnie przystąpiliśmy do walki z koronawirusem, przeznaczając na ten cel ok. 25 mln zł – wyliczała Malgorzata Sadurska.

 

Kazimierz Gołojuch – poseł ziemi łańcuckiej – podziękował medykom oraz załodze szpitala, jednocześnie nawiązał do słów wicepremiera Jacka Sasina dot. Polskiego Ładu.

DSC03730-1200x675

Rozmawiałem  z przedstawicielami lokalnego samorządu i wiem, że wnioski są już gotowe. Bardzo cieszymy się, że niebawem do Polski samorządowej trafi 20 mld zł. A po nich zostaną uruchomione kolejne nabory – dodał Kazimierz Gołojuch.

Nabór wniosków o dofinansowanie w pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych trwa do 15 sierpnia 2021 r.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

28-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)