REKLAMA

,,Wehikuł czasu” w 96. rocznicę powołania Państwowej Policji (FILM, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Posterunek Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego był największą atrakcją tegorocznego, trzeciego już pikniku zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie i rzeszowską Komendę Wojewódzką Policji. Policyjny “Wehikuł czasu” odwiedziły w niedzielne popołudnie tysiące gości.

Przed gmachem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, na ul. 3 Maja zaparkował policyjny pickup z potężnym reflektorem. Wzbudzał zainteresowanie, bo ten policyjny sprzęt rzadko spotkać można na ulicach. Korzystają z niego policjanci Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie np. podczas poszukiwań, sprawdził się również podczas policyjnych działań ratowniczych w okresie powodzi.

W jednym z muzealnych pomieszczeń czas cofnął się o kilkadziesiąt lat. Przystań znaleźli w nim policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, członkowie Krośnieńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej. Wszyscy, pod dowództwem inspektora Adama Pietrzkiewicza, na co dzień Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, w historycznych mundurach, z oryginalnym wyposażeniem z epoki pozowali do zdjęć i służyli fachową wiedzą na temat służby w Policji II Rzeczypospolitej.

Muzealne dziedzińce zapełniły stoiska wydziałów: Prewencji, Kadr i Szkolenia i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Wszystkie były oblegane, wiele osób pytało o drogę do policyjnego munduru. Setki najmłodszych wzięły udział w konkursach plastycznych organizowanych przez policjantów prewencji. Autorzy najpiękniejszych prac otrzymali nagrody z rąk dyrektora muzeum Bogdana Kaczmara i podinspektor Aliny Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Policjanci ruchu drogowego demonstrowali motocykle, przygotowali też tor przeszkód dla rowerzystów z nagrodami za jego prawidłowe pokonanie.

Sprzęt i wyposażenie można było obejrzeć z bliska, a nawet przymierzyć na stoiskach Oddziału Prewencji Policji i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Powodzeniem cieszył się policyjny zestaw przeciwuderzeniowy zakładany przez funkcjonariuszy podczas działań przywracających porządek a także kombinezon pirotechnika. Policjanci demonstrowali sterowanie robotem pitrotechnicznym, pracę przy użyciu wykrywacza metalu i sprzęt policjanta-antyterrorysty.

Kolejki gości ustawiały się przed stanowiskami zajętymi przez ekspertów Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Każdy chciał być zdaktyloskopowany, arkusz z odbitkami palców był oryginalną pamiątką Z pikniku. Tworzone były także portrety pamięciowe.

Piknik odwiedzili policjanci patrolu konnego, był też pokaz tresury policyjnego psa połączony z prelekcją, jak zachować się w razie ataku czworonoga.

Piknik odwiedziły tysiące gości. Był częścią obchodów 96. rocznicy powołania Policji Państwowej.

źródło: KWP

27-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wehikul-czasu-w-96-rocznice-powolania-panstwowej-policji-film-zdjecia