REKLAMA

We wrześniu zostanie odsłonięty mural ku czci Ireny Sendlerowej (ZDJĘCIA)

Przy ulicy Kopernika w Rzeszowie trwają ostatnie prace nad kolejnym muralem. Na ścianie jednej z tamtejszych kamienic można już podziwiać mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Zostanie on odsłonięty we wrześniu.

20180827_150848-01

Foto: Kacper Ciuba

Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci podczas okupacji niemieckiej. Dzięki jej działaniom, udało się uratować z warszawskiego getta ponad 2000 najmłodszych jego mieszkańców. Irena Sendlerowa Została uhonorowana nagrodą Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Sejm podpisał uchwałę, która stanowi, że rok 2018 jest rokiem rozsławiającej nasz kraj działaczki społecznej. Z tej okazji w Rzeszowie zostanie we wrześniu odsłonięty mural ku jej czci.

Mural jest pomysłem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Malowidło powstaje przy ulicy Kopernika, która podczas II Wojny Światowej, była usytuowana w obrębie rzeszowskiego getta. Tuż obok znajduje się Plac Ofiar Getta. Miejsce nie zostało więc wybrane przypadkowo.

Autorem dzieła jest Mateusz Kołek – absolwent studiów w Krakowie, z tytułem magistra sztuki sakralnej. Współpracował z polskimi i zagranicznymi agencjami reklamowymi, tworzył też plakaty i wzory na tkaniny. Projekt realizuje Kamil Kuzko. Owoc jego twórczości można oglądać przy ulicy Lisa Kuli. Chodzi oczywiście o mural upamiętniający postać Freda Zinnemanna.


28-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)