REKLAMA

WCZK ostrzega! Nadchodzi kolejna fala upałów. Możliwe też gwałtowne burze!

REGION. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Dotyczą one upałów, które nie opuszczą w najbliższych dniach Podkarpacia. W związku z wysokimi temperaturami możliwe jest również wystąpienie gwałtownych burz z porywistym wiatrem.

upal_lato_cieplo_goraco

Foto: pixabay.com

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed upałami.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami obowiązuje od godz. 12:00 dnia 13 czerwca do godz. 20:00 dnia 16 czerwca. Jak informuje Bartłomiej Pietras – dyżurny synoptyk IMGW-PIB, ostrzeżenie to obejmuje powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.

Na wskazanym obszarze prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień ma wynosić od 30°C do 34°C. Termometry w nocy wskażą od 17°C do 19°C.

W pozostałym obszarze województwa obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia upałami. Według prognoz, temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 30°C do 32°C, natomiast temperatura minimalna w nocy od 15°C do 17°C.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega także przed burzami z intensywnym deszczem i silnymi porywami wiatru na terenie województwa podkarpackiego. Lokalnie jest możliwe wystąpienie opadów gradu. Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie ważne od godziny 14:00 dnia 13 czerwca do godziny 06:00 dnia 14 czerwca.

Ostrzeżenie to obejmuje powiaty: dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przeworski,ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami spadnie grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się na 80 procent.

Przed upałami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

13-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wczk-ostrzega-nadchodzi-kolejna-fala-upalow-mozliwe-tez-gwaltowne-burze-2660-00r2kc