REKLAMA

WARSZAWA. Przed Pałacem Prezydenckim otwarto wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”

WARSZAWA.Przed Pałacem Prezydenckim została otwarta wystawa poświęcona Józefowi i Wiktorii Ulmom oraz ich dzieciom, zamordowanym blisko 80 lat temu przez Niemców za ukrywanie Żydów. Tysiące osób przemierzających Trakt Królewski będą mogły zobaczyć tę unikalną ekspozycję do 7 września.

02 (2)

 

Wystawa pt. „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” została przygotowana przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, przy współpracy z samorządem województwa podkarpackiego. Jej osią są fotografie wykonane przez Józefa Ulmę. Przedstawiają głównie życie jego rodziny – żony Wiktorii i sześciorga dzieci. Szef Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśla, że ekspozycja przedstawia również kontekst historyczny – represje Niemców na Polakach za udzielanie pomocy Żydom. To kolejna inicjatywa w ramach Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

 

Wystawa opowiada o Rodzinie Ulmów, rodzinie wyjątkowej. Każdy, kto zapozna się z tą historią, zrozumie, dlaczego ta rodzina jest beatyfikowana, zrozumie jej fenomen oraz w ogóle fenomen rodziny. Rodzina Ulmów jest symbolem chrześcijaństwa, człowieczeństwa, miłości, ale też otwarcia na świat – powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która jest jednocześnie sekretarzem komitetu.

 

Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Cześć z nich została opublikowana po raz pierwszy. Przedstawia ona losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Ekspozycja ma być pomocna w poznaniu historii rodziny Ulmów, oraz ich heroicznej postawy miłości. Jej autorami dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków). Projekt graficzny, rysunki i skład przygotowała Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów).

 

W Warszawie wystawa będzie prezentowana do 7 września, później trafi do Markowej, gdzie zostanie otwarta 9 września, tuż przed beatyfikacją rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września.

 

W uroczystościach beatyfikacyjnych spodziewany jest udział około 25 tysięcy wiernych. Oprócz małżonków – Józefa i Wiktorii – na ołtarze wyniesionych zostanie ich siedmioro dzieci – Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś i Marysia, a także nienarodzone, mające przyjść na świat wiosną 1944 roku. Będzie to pierwsza beatyfikacja w historii Kościoła, gdyż do grona błogosławionych zostanie włączona jednocześnie cała rodzina oraz dziecko nienarodzone.

źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

zdjęcia: IPN


22-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)