SANOK / PODKARPACIE. Około 1000 strażaków dogasza płomienie po rozległych pożarach lasów w okolicach elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje o tym, że trujący dym dotarł do Kijowa. Tamtejsze władze zapewniają jednak, że nie doszło do skażenia radiacyjnego. W Polsce komunikat wydała Państwowa Agencja Atomistyki. Sytuację monitorują służby sanitarne między innymi poprzez Laboratorium Pomiarów Promieniowania zlokalizowane w Sanoku.
Jak podawała wczoraj stacja TVN24, w walce z dogaszaniem pożarów w okolicach elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostaje obecnie około 1000 strażaków. Ogień pojawił się w w Strefie Wykluczenia 4 kwietnia. Paliły się ogromne obszary, głównie lasów. W obwodzie żytomierskim pożar objął 50 hektarów lasu.
Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu oddalona jest od stolicy Ukrainy Kijowa o 130 km. W ostatnim czasie nad miastem pojawił się dym.
– Władze Kijowa poinformowały, że w powietrzu w stolicy obecny jest formaldehyd i dwutlenek azotu. Od czwartkowego wieczoru w mieście czuć zapach spalenizny. W związku ze smogiem ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy zarekomendowało mieszkańcom Kijowa pozostanie w domach, nieotwieranie okien, sprzątanie na mokro i picie dużej ilości płynów – podaje Radio ZET.
Z kolei portal napromieniowani.pl podał, że informacja o sukcesie związanym z opanowaniem pożaru mogła być przedwczesna.
– Wygląda na to, że przedwcześnie ogłoszono sukces walki z pożarami. Mocny wiatr spowodował ponowne pojawienie się ognia w miejscach wcześniej dogasających i aktualnie przemieszcza się on w kierunku zachodnim. W ciągu ostatniej nocy spłonęły cztery wioski: Krasne, Buda, Tłusty Las i Rudki, a aktualnie pali się Nowa Kraśnica – czytamy w opublikowanym wczoraj poście.
Służby odpowiedzialne za monitorowanie poziomów skażeń promieniotwórczych w Polsce wydały uspokajający komunikat, mówiący o tym, że pożary w okolicach Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski.
Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Rzeszowie korzysta z Laboratorium Pomiarów Promieniowania w Sanoku i prowadzi ciągły monitoring radiologiczny powietrza.
Komunikat Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie sytuacji radiacyjnej na terenie Polski
W związku z pożarami lasów w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski.
WSSE Rzeszów Laboratorium Pomiarów Promieniowania lokalizacja w Sanoku prowadzi ciągły monitoring radiologiczny powietrza między innymi poprzez spektrometryczne pomiary filtrów zmienianych w każdy poniedziałek o godz. 12.00.
Analiza wykonana 17.04.2020 filtra powietrza założonego w dniu 06.04.2020 r o godz. 12.00 do dnia 14.04.2020 r do godz. 08.00 wykazała obecności 1,5 µBq/m3 Cs-137 co nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Granica wykrywalności tego izotopu jest na poziomie 0,25 µBq/m3. Nie stwierdzono natomiast obecności innych sztucznych izotopów promieniotwórczych.
grafika poglądowa
źródło: Red., WSSE w Rzeszowie, TVN24, napromieniowani.pl / Facebook
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz