REKLAMA

W sobotę na Rynku w Rzeszowie pikieta antyaborcyjna

RZESZÓW / PODKARPACIE. W sobotę 16 stycznia na rzeszowskim Rynku odbędzie się pikieta antyaborcyjna. Organizuje ją Fundacja Życie i Rodzina.

pixabay_7
Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

W sobotę 16 stycznia od godziny 15:00 do 16:30 na rzeszowskim Rynku trwać będzie pikieta antyaborcyjna. Jej organizatorzy – Fundacja Życie i Rodzina.

Pikietujący apelują do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd jak najszybciej doprowadził do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej.

 

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) – jest niezgodny z Konstytucją. A konkretnie z jej 38 artykułem (zasadą ochrony życia) i z artykułem 31, ustępem 3 (zasadą proporcjonalności). Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.

Po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, legalna aborcja będzie możliwa w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego.

Wstępnie wyrok TK miał zostać opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji 2 listopada 2020 roku. Dopóki nie zostanie opublikowany, nie obowiązuje.

Źródło: red., Stop Aborcji – Podkarpacie / Facebook

16-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.