REKLAMA

W sobotę na Podkarpaciu startują “Wakacje z WOT”

RZESZÓW / PODKARPACIE. 26 czerwca w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 5 kolejni ochotnicy zostaną powołani do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. W tym dniu rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

fot_13

Foto: Paulina Lęcznar / PBOT

 

Planowanych 64 kandydatów w dniu wcielenia w pierwszej kolejności dopełni wszystkich formalności  ewidencyjno–logistycznych. Po teście poziomu sprawności fizycznej w Rzeszowie, najbliższe 16 dni szkolenia podstawowego rekruci spędzą ćwicząc na poligonie w Nowej Dębie.

W ramach projektu „Wakacje z WOT” zajęcia prowadzone będą w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, oraz udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne będzie miało za zadanie przygotować wszystkich żołnierzy do przetrwania na współczesnym polu walki.

Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności prowadzenia ognia z karabinka GROT. Kandydaci w czasie „szesnastki” wykonają przynajmniej trzy strzelania bojowe.

 

W przededniu przysięgi wojskowej żołnierze odbędą egzamin końcowy po wyznaczonej tzw. „pętli taktycznej”. W tym czasie wszyscy ochotnicy wykonają wiele zadań taktycznych i ogniowych, które przyswoili sobie w czasie szkolenia podstawowego.

11 lipca w Nowej Dębie żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

 

***

„Wakacje z WOT” to projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej realizowany przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Adresowany jest do uczniów, studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą się sprawdzić i zrealizować swoje niejednokrotnie życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie.

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ferii zimowych.

 

Terytorialsi z Podkarpacia szkolą absolwentów klas mundurowych

W tym samym czasie tj. 26 czerwca w Jarosławiu przy ul. 3-go Maja 67, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej po raz pierwszy rozpocznie szkolenie podstawowe w ramach skróconej służby przygotowawczej dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

Kandydaci w 34. Batalionie Lekkiej Piechoty odbędą 12-dniowe szkolenie podstawowe, w czasie którego będą ćwiczyć zagadnienia z taktyki oraz szkolenia strzeleckiego. Na zakończenie wszyscy absolwenci odbędą egzamin końcowy po wyznaczonej „pętli taktycznej” potwierdzający nabycie umiejętności zawartych w programie szkolenia. Przysięga odbędzie się 7 lipca w Jarosławiu.

 

***

Szkolenie tego typu jest efektem pracy  Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które prowadząc m.in. współpracę z partnerami społecznymi promuje służbę w Wojsku Polskim, wprowadzając szkolenie ochotników z organizacji proobronnych i klas o profilu wojskowym na potrzeby rezerw osobowych SZ RP. Jednym z projektów biura w tym zakresie jest organizacja  skróconych szkoleń dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

 

Źródło: kpt. Witold Sura / rzecznik prasowy 3. PBOT

 

24-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)