REKLAMA

W Sanoku powstało pierwsze na Podkarpaciu przejście dla pieszych 3D! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Przy ulicy Kochanowskiego w Sanoku powstało nietypowe, bo trójwymiarowe przejście dla pieszych. Ma ono przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. To czwarte tego typu przejście w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu.

batch_batch_BBM_0016
Foto: UM w Sanoku

W Sanoku przy ulicy Kochanowskiego powstało trójwymiarowe przejście dla pieszych.

To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i na świecie sprawiło, że kierowcy zwalniają, a dzieci z większą ostrożnością przechodzą przez jezdnię. Do tej pory dzięki realizacji projektu przez Budimex, trójwymiarowe pasy powstały w trzech miejscowościach w Polsce, Sanok jest czwartym miastem. Przejścia dla pieszych 3D za sprawą iluzji optycznej wyglądają jak przeszkoda, co zmusza kierowców do hamowania – informuje Urząd Miasta w Sanoku.

Namalowanie przejścia jest jednym z elementów programu pn. „Hello Ice”, realizowanego przez firmę Budimex. Do projektu przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Przedstawiciele firmy odwiedzają szkołę, gdzie organizowane są Dni Bezpieczeństwa. W ramach zajęć przeprowadzane zostają też kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z powodu ograniczeń pandemii koronawirusa nie odbędą się zajęcia praktyczne dla dzieci, natomiast przedstawiciele firmy w dniach 28-29 listopada namalowali pasy trójwymiarowe. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.

Pomysł narodził się w Indiach kilka lat temu, jako odpowiedź na wysoką liczbę osób zabitych na przejściach dla pieszych. W Polsce również te liczby są zatrważające. Tylko w 2019 roku na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a 6 361 osób zostało rannych. Jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada wcześnie, ginie najwięcej pieszych, z czego najliczniejsze grupy stanowią seniorzy i dzieci – przytacza dane Komendy Głównej Policji Urząd Miasta w Sanoku.

Do tej pory dzięki realizacji projektu przez Budimex, trójwymiarowe pasy powstały w trzech miejscowościach w Polsce (w Miechowie, Lesznowoli i Bartoszycach), Sanok jest czwartym takim miejscem.

Program Hello ICE Budimex Dzieciom otrzymał patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: UM Sanoka


02-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

w-sanoku-powstalo-pierwsze-na-podkarpaciu-przejscie-dla-pieszych-3d-zdjecia-1957-00r2kc