SANOK / PODKARPACIE. Przy ulicy Kochanowskiego w Sanoku powstało nietypowe, bo trójwymiarowe przejście dla pieszych. Ma ono przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. To czwarte tego typu przejście w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu.
Foto: UM w Sanoku
W Sanoku przy ulicy Kochanowskiego powstało trójwymiarowe przejście dla pieszych.
– To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i na świecie sprawiło, że kierowcy zwalniają, a dzieci z większą ostrożnością przechodzą przez jezdnię. Do tej pory dzięki realizacji projektu przez Budimex, trójwymiarowe pasy powstały w trzech miejscowościach w Polsce, Sanok jest czwartym miastem. Przejścia dla pieszych 3D za sprawą iluzji optycznej wyglądają jak przeszkoda, co zmusza kierowców do hamowania – informuje Urząd Miasta w Sanoku.
Namalowanie przejścia jest jednym z elementów programu pn. „Hello Ice”, realizowanego przez firmę Budimex. Do projektu przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Przedstawiciele firmy odwiedzają szkołę, gdzie organizowane są Dni Bezpieczeństwa. W ramach zajęć przeprowadzane zostają też kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z powodu ograniczeń pandemii koronawirusa nie odbędą się zajęcia praktyczne dla dzieci, natomiast przedstawiciele firmy w dniach 28-29 listopada namalowali pasy trójwymiarowe. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.
– Pomysł narodził się w Indiach kilka lat temu, jako odpowiedź na wysoką liczbę osób zabitych na przejściach dla pieszych. W Polsce również te liczby są zatrważające.Tylko w 2019 roku na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a 6 361 osób zostało rannych. Jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada wcześnie, ginie najwięcej pieszych, z czego najliczniejsze grupy stanowią seniorzy i dzieci – przytacza dane Komendy Głównej Policji Urząd Miasta w Sanoku.
Do tej pory dzięki realizacji projektu przez Budimex, trójwymiarowe pasy powstały w trzech miejscowościach w Polsce (w Miechowie, Lesznowoli i Bartoszycach), Sanok jest czwartym takim miejscem.
Program Hello ICE Budimex Dzieciom otrzymał patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Infrastruktury.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.