REKLAMA

W Rzeszowie uruchomiono poradnię leczenia powikłań SARS-CoV-2 (WIDEO)

|

W Rzeszowie uruchomiono poradnię leczenia powikłań SARS-CoV-2 (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od środy na Podkarpaciu działa  poradnia leczenia powikłań SARS-CoV-2. Funkcjonuje ona w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, w ramach  Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. To  pierwsza w Polsce i innowacyjna nawet w skali Europy wysokospecjalistyczna poradnia dla ozdrowieńców, czyli osób, które wyzdrowiały z choroby wywołanej przez koronawirusa. Będą w niej przechodzić regularne badania, a w razie powikłań zostaną skierowani do specjalistów.

A88A7542

Foto: Michał Mielniczuk / UMWP

Uruchamiając tę poradnię dajemy mieszkańcom Podkarpacia, którzy przeszli i zakończyli chorobę Covid 19, szansę by mogli jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia i normalnego życia. W szpitalu płucnym realizujemy dużą inwestycję o wartości ponad 30 mln złotych. Do tego dokładamy nasz najnowszy duży projekt inwestycyjny, wart kolejne 30 mln złotych, aby stworzyć warunki dla lepszej opieki nad chorymi, którzy przeszli koronawirusa i z tego powodu mogą borykać się z różnymi problemami zdrowotnymi – powiedział marszałek Władysław Ortyl w dniu oficjalnego otwarcia poradni leczenia powikłań SARS-CoV-2 w Rzeszowie.

To miejsce jest dla wszystkich ozdrowiałych pacjentów, którzy przeszli chorobę. To poradnia specjalistyczna dla tych, którzy byli leczeni w szpitalu oraz tych, którzy przebywali na kwarantannie. Służmy wysokospecjalistycznym sprzętem oraz lekarzami z bardzo wysokimi kwalifikacjami. Tu ozdrowieńcy mogą znaleźć pomoc – mówił w czasie konferencji prasowej p.o dyrektora Szpitala Wojewódzkiego numer 1 w Rzeszowie, Marek Wiater.

Przyjęto już ponad 30 pacjentów, którzy byli leczeni w szpitali jednoimiennym w Łańcucie lub przebywali na kwarantannie i występują u nich w płucach zjawiska niekorzystne. Zgłaszają się oni z objawami duszności, niewydolności oddechowej. Szpital monitoruje i, jeżeli tylko potrzeba, wdraża możliwe leczenie. Leki, jakimi dysponuje szpital mają złagodzić przebieg choroby. Dostęp pacjentów do poradni będzie pomocą i dla nich i dla lekarzy, ponieważ oni także uczą się, jak leczyć nowe przypadki.

W połowie maja podpisany został list intencyjny, inaugurujący działania poświęcone realizacji „Programu przeciwdziałania skutkom choroby COVID-19 w województwie podkarpackim”. Sygnatariuszami dokumentu byli marszałek Władysław Ortyl,  wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, i  Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor. Instytucje te tworzą komitet sterujący programem. Swój podpis pod listem intencyjnym złożył także rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, bo to właśnie uczelnia wraz z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim numer 1 w Rzeszowie będą koordynować program.

A88A7534
Foto: Michał Mielniczuk / UMWP

W ramach programu realizowany jest duży projekt inwestycyjny. Jego liderem jest Kliniczny Szpital Wojewódzki numer 1 w Rzeszowie. Dzięki projektowi możliwy będzie zakup sprzętu medycznego oraz inwestycje, zaplanowane tak, aby profil specjalistycznego wojewódzkiego ośrodka pulmonologicznego ukierunkować silniej na leczenie powikłań po przebyciu choroby COVID-19. Nowopowstała poradnia leczenia powikłań SARS-CoV-2 O jest pierwszym elementem tego działania.

To pierwsza w kraju przychodnia dedykowana osobom, które przeszły COVID-19. Prowadzenie osób, które przeszły chorobę przez ścieżkę rehabilitacji pozwala z jednej strony pomóc ozdrowieńcom, z drugiej strony zdobyć wiedzę, czy nabyli oni odporność, na jak długi czas, jakie są skutki choroby. To jednocześnie troskliwa opieka, która jest przedłużeniem leczenia  z COVID-19 oraz nowatorskie badania, które dadzą wiedzę na temat tego, jakie skutki wywołuje ta nowa choroba. Cieszymy się, że zarząd i samorząd województwa wspierają finansowo działania na rzecz osób, które COVID 19 przeszły. Wszystkim którzy znajdą tu opiekę życzę, aby skutki choroby nie były nieodwracalne i aby dzięki pomocy mogli oni funkcjonować w takim samym zakresie, jak przed chorobą – podkreślała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

A88A7567
Foto: Michał Mielniczuk / UMWP

Założeniem „Programu przeciwdziałania skutkom choroby COVID-19 w województwie podkarpackim” jest opracowanie oraz wdrożenie komplementarnych projektów, działań i przedsięwzięć, które wesprą powrót rekonwalescentów do życia społecznego, zwłaszcza na rynek pracy. Będzie to możliwe dzięki monitorowaniu stanu ich zdrowia, kompleksowemu leczeniu oraz rehabilitacji. Projekty w ramach programu będą finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020, ze środków przyszłej perspektywy finansowej UE, z budżetu państwa, budżetu województwa podkarpackiego, NFZ i innych źródeł. Wartość projektu inwestycyjnego to około 30 mln złotych.

Drugim elementem programu przeciwdziałania skutkom COVID-19 będzie projekt badawczo–epidemiologiczny. Jego komponentami będą badania epidemiologiczne, obserwacja pacjentów, stworzenie rejestru, banku próbek materiału biologicznego oraz bankowanie osocza. Częścią działania będzie także opieka psychologiczna oraz szkolenia personelu medycznego. Koordynatorem projektów będzie Uniwersytet Rzeszowski, a partnerami Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 a także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Koordynacją projektu zajmuje się Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

–  Do końca lipca  chcemy zamknąć część przygotowawczą projektu. Później już negocjacje z Komisją Europejską i po wakacjach projekt badawczo-epidemiologiczny ma szansę ruszyć pełną parą – mówił prezes RARR Mariusz Bednarz.

Prace nad doprecyzowaniem szczegółów obu projektów trwają. Na obydwa działania  zarezerwowana został kwota około 40 milionów złotych ze środków  RPO WP 2014-2020.

Źródło: Biuro prasowe UMWP

02-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

w-rzeszowie-uruchomiono-poradnie-leczenia-powiklan-sars-cov-2-wideo-7313-00r2kc