REKLAMA

W Rzeszowie uruchomiono nowe sensory jakości powietrza!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dzięki inicjatywie firmy BorgWarner, w rejonie Rzeszowa i okolic pojawiło się pięć nowych sensorów jakości powietrza Airly. Wyniki pomiarów można już obserwować w sieci.

IMGP2015

Foto: materiały nadesłane

Cztery czujniki zamontowane zostały na terenach rzeszowskich szkół wyższych: dwa urządzenia na budynkach Politechniki Rzeszowskiej i po jednym na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Piąty czujnik działał będzie na terenie siedziby firmy BorgWarner w podrzeszowskiej Jasionce. Umiejscowienie czujników zostało wybrane nieprzypadkowo. Każda z uczelni mieści się bowiem w innej części Rzeszowa, dzięki czemu mieszkańcy dostaną dane dotyczące jakości powietrza z różnych części miasta.

Instalacja czujników monitorujących jakość powietrza to inicjatywa jednego z pracowników firmy BorgWarner, Pawła Niedermaiera, który jest zapalonym sportowcem. Często zauważał, że wychodząc na trening, jakoś powietrza nie jest najlepsza, ale nie miał gdzie sprawdzić informacji na temat tego, co z tym powietrzem w mieście się dzieje. Stąd pomysł, aby taki monitoring zainstalować.

Pracownik firmy zaproponował zakup i montaż pięciu czujników jakości powietrza na terenie Rzeszowa i naszej firmy. „Czysty, energetycznie wydajny świat” to nasza wizja nie tylko w teorii, ale i praktyce. Działania wspierające ochronę środowiska oraz lokalną społeczność są jednymi z naszych kluczowych przesłań – tłumaczy Marek Ryczko, dyrektor BorgWarner Poland Sp. z o.o.

0a3f2153d65dd84d8a0398f96250f0d2

Foto: airly.eu / materiały prasowe

Pomiary z wszystkich z wymienionych urządzeń są już widoczne na mapach oraz w aplikacji mobilnej Airly. Aktualne dane dotyczące jakości powietrza w Rzeszowie i okolicach można śledzić pod adresem: map.airly.eu. Czujniki są wpięte do specjalnej sieci i przesyłając dane na bieżąco, pomogą mieszkańcom odpowiedzieć na pytanie, czy powietrze w mieście jest czyste, czy też zanieczyszczone.

– System Airly to narzędzie, które realnie pozwala naszemu społeczeństwu rozwiązać problem smogu i zakłada kompleksową usługę zbierania danych na temat jakości powietrza i informowania o tym mieszkańców. Dzięki Airly do użytkowników w faktycznym czasie docierają wiarygodne informacje o zagrożeniu smogowym. Wierzymy, że dostęp do wiedzy na ten temat motywuje społeczeństwo do podejmowania zdrowszych, bardziej świadomych wyborów i działań. Biorąc pod uwagę naszą bardzo dobrą współpracę z Uczelniami Wyższymi na terenie Rzeszowa, to właśnie tam zdecydowaliśmy zamontować nasze czujniki – mówi Marek Ryczko Dyrektor Generalny BorgWarner Poland.

Firma BorgWarner Poland Sp. z o.o. jest polskim oddziałem amerykańskiego koncernu BorgWarner Inc., producenta komponentów oraz systemów zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach silnikowych. BorgWarner w Polsce stanowią zakłady produkcyjne, nowoczesne Centrum Techniczne i Centrum Regeneracji, które zlokalizowane są w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym Jasionka.

Źródło: WSPiA, airly.eu / materiały prasowe

04-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

w-rzeszowie-uruchomiono-nowe-sensory-jakosci-powietrza-1398-00r2kc