REKLAMA

W Rzeszowie powstaje RoboLAB. Będą uczyć budowania robotów (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek 9 marca na Politechnice Rzeszowskiej podpisano porozumienie dotyczące powołania do życia RoboLAB. Uczestnicy projektu będą od podstaw konstruować roboty i rywalizować w zawodach o skali międzynarodowej.

18
Foto (2): Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

RoboLAB to projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także do innych regionów.

W ramach tego nowatorskiego przedsięwzięcia, jego uczestnicy będą konstruować m.in. roboty i startować w międzynarodowych zawodach. W programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem, czy automatyką.

Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, należący do Raytheon Technologies Corporation, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Dzieci i młodzież są naszą przyszłością. Cieszymy się, że takie inicjatywy jak RoboLAB powstają w naszym województwie. Propagowanie takiego modelu współpracy będzie przyczyniać się niewątpliwie do rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy nie tylko w naszym regionie, ale również w Polsce i na świecie. Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, nie kryjąc zadowolenia z faktu podjęcia współpracy z Politechniką Rzeszowską i Fundacją.

 

RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia poprzez swoich pracowników naukowych – ekspertów z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp.,  będzie merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

Oprócz chęci inspirowania i realizowania projektów mających upowszechnić wiedzę i naukę wśród młodego pokolenia z naszego regionu, Politechnika Rzeszowska będzie wspierać wymianę doświadczeń nauki z praktyką gospodarczą. Uczelnia będzie również prowadzić działalność edukacyjną, której celem będzie kształcenie specjalistów w czterech inteligentnych specjalizacjach, tj. lotnictwie i kosmonautyce, motoryzacji, jakości życia oraz informacji i telekomunikacji. Politechnika Rzeszowska będzie także współpracować z Fundacją przy realizacji inicjatyw popularnonaukowych oraz umożliwi korzystanie z powierzchni w budynku „O” do celów projektu RoboLAB – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, zapewniał o pełnym wsparciu dla tego projektu ze strony uczelni.

Za projektem RoboLab stoi zarówno rozwój umiejętności technicznych, jak i tak zwanych umiejętności miękkich – takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych. Jestem przekonany, że właśnie taki mix umiejętności będzie decydujący dla post COVID-owego rynku pracy – powiedział Marek Darecki, prezes „Doliny Lotniczej” i prezes Pratt & Whitney Rzeszów.

 

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację. Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, wykonujące założone przez organizatorów zadania.

Dodatkową zachętą do udziału w projekcie ma być również możliwość zaangażowania dzieci i młodzież w proces powstawania robotów i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

Rozpoczęcie działalności RoboLAB-u zostało zaplanowane na listopad 2021 roku.

Źródło: Biuro Prasowe UMWP

10-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)