REKLAMA

W Rzeszowie otwarto wystawy inaugurujące ESK 2014

RZESZÓW. Dzisiaj w rzeszowskim BWA odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Krzysztofa Gierałtowskiego. Wernisaż poprzedziła konferencja prasowa z udziałem artysty-fotografika.

Wystawa składa się z dwóch części i wpisuje się w projekty realizowane w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury, jaki w dniach 26-29 czerwca odbędzie się w Rzeszowie.  „Portret bez twarzy”, to 150 wizerunków polskich artystów, znanych osobistości świata nauki i polityki, wykonanych przez jednego z czołowych polskich fotografów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Wśród osób portretowanych znaleźli się między innymi: Wisława Szymborska, Maja Komorowska, Stanisław Lem, Gustaw Holoubek.

Ta wystawa ma pokazać Polakom i rzeszy fotografujących, że można portretować inaczej. Niekoniecznie robiąc zdjęcia antropometryczne, jakich się wymaga do paszportu – mówi Krzysztof Gierałtowskitą wystawą chcę powiedzieć, że oprócz takich zdjęć legitymacyjnych, antropometrycznych można portretować ludzi nawet aparatami komórkowymi w sposób inny. Pokazuję też, jak malarstwo europejskie, plakat i rzeźba wpływały na ideę moich portretów – dodaje artysta.

Dopełnieniem wystawy „Portret bez twarzy”, jest wystawa „Twarzą w twarz”, dostępna w Galerii pod ratuszem. Obie będą czynne do 7 lipca br.  We wrześniu natomiast zawitają do Muzeum Narodowego Ukrainy we Lwowie. Podczas zbliżającego się Europejskiego Stadionu Kultury Gierałtowski poprowadzi zajęcia z młodymi adeptami fotografii. Chętni na warsztaty mogą już zgłaszać się do organizatorów.

Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury będzie różnorodna. Szczególny nacisk położony zostanie na promocję kultury Pogranicza. – Będą to spotkania kultur, koncerty, kameralne akcje w przestrzeni miejskiej, warsztaty, dyskusje i wystawy – mówi Krzysztof Delikat dyrektor Estrady Rzeszowskiejkulminacyjnym punktem tegorocznego ESK  w Rzeszowie będzie Koncert Główny na Stadionie Miejskim z gwiazdami międzynarodowego formatu, które wystąpią w specjalnie stworzonych, unikalnych, artystycznych kolektywach.

Wystąpią artyści między innymi z Białorusi, Armenii, Izraela, Francji, Ukrainy oraz Polski. Gwiazdą koncertu na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej (27.06), będzie brytyjska grupa White Lies. Nie zabraknie także rodzimych wykonawców – zagrają Jamal, Kayah, T.Love, Mela Koteluk, Pustki, Lilu.

W ramach Wschodu Kultury przewidziano także różnorakie formy atrakcji kulturalnych, jak np.: „Karpacki Tygiel Kulturowy: spotkanie ze światem Łemków i Bojków”, animacje środowiska „Człowiek na Pograniczu”, wystawy fotografii, zawody i warsztaty taneczne break dance, animacje środowiska. – Mamy w sumie 18 projektów artystycznych, które zostały przygotowane przez lokalnych animatorów kultury, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe – dodaje Krzysztof Delikat. – Zapraszamy w tym roku również najmłodszych na warsztaty dla dzieci pod nazwą „Smyk Arena”.

Rzeszów jest organizatorem ESK już po raz czwarty, po raz drugi w ramach programu Wschód Kultury. Wschód Kultury jest formą współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa z krajami Partnerstwa Wschodniego. Organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz miasta: Białystok, Lublin i Rzeszów.

ESK

11-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)