REKLAMA

PODKARPACIE. Pierwszy w Polsce magazyn energii wykorzystujący moduły Tesla

RZEPEDŹ / PODKARPACIE. Magazyn energii zbudowany w Rzepedzi przez PGE Polska Grupa Energetyczna jest w stanie samodzielnie zapewnić dostawy prądu dla tysiąca gospodarstw domowych przez około 2 godziny. To pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej, który wykorzystuje moduły amerykańskiej firmy Tesla.

Dorota Mękarska

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, jak również największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, posiadając 10-cio procentowy udział w rynku. Gwarantuje dostawy energii elektrycznej i ciepła do ponad 5 milionów klientów. Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi około 40 procent.

Magazyn energii to zestaw akumulatorów, które wykorzystywane są nie tylko do gromadzenia energii, ale także stabilizacji sieci oraz zasilania rezerwowego w przypadku awarii, czy planowanych prac budowlanych lub konserwacyjnych. Do 2030 roku Grupa PGE chce zgromadzić 800 MW w magazynach energii, gdyż coraz bardziej wzrasta udział źródeł odnawialnych w zapotrzebowaniu na energię. To spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii.

Odpowiedź na potrzeby odbiorców

Instalacja w Rzepedzi o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Kontenerowy, stacjonarny magazyn energii powstał w ramach projektu innowacyjnych usług sieciowych  poprawiających  jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej, realizowanego przez PGE Polską Grupę Energetyczną wspólnie z PGE Dystrybucja.

Powstałe dotychczas polskie magazyny energii były projektowane i wykonywane głównie w celach badawczych. Natomiast magazyn w Rzepedzi ma cel praktyczny. To pierwsza inwestycja, będąca odpowiedzią na konkretne potrzeby odbiorców PGE, związane z poprawą jakości energii oraz zapewnieniem zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych.

Wykonawcą projektu modułowego magazynu energii w Rzepedzi jest firma Griffin Group Energy.

Moduły Tesla wykorzystane po raz pierwszy w Europie Środkowej i Wschodniej

Magazyn w Rzepedzi to pierwsza inwestycja w Europie Środkowej i Wschodniej, wykorzystująca moduły Tesla w lokalnej sieci elektroenergetycznej. Zastosowane rozwiązania modułowe zapewnią elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i zwiększą możliwości przyłączania źródeł odnawialnych.

Jak wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE, zastosowane rozwiązanie zapewni elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i zwiększy możliwości przyłączania źródeł odnawialnych.

– Zgodnie z nową Strategią Grupy PGE, do 2030 roku planujemy budowę co najmniej 800 MW nowych magazynów energii. Inwestycja w Rzepedzi to pierwszy krok w realizacji tego celu. Kolejne projekty są już w fazie planowania – zaznacza prezes PGE. – Jeszcze w tym roku składamy wniosek o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu o mocy 205 MW i pojemności 820 MWh. W styczniu projekt weźmie udział w certyfikacji ogólnej do rynku mocy. Dużym wyzwaniem dla projektów magazynowania energii jest rentowność oraz źródła finansowania. Dlatego duże nadzieje pokładamy w zmianach w obszarze regulacji, które mogą być zachętą inwestycyjną dla projektów magazynowania energii i jednocześnie pozwolą na lepsze wykorzystanie funduszy unijnych w transformacji energetycznej.

Egzamin w rzeczywistych warunkach

Za wykonanie projektu odpowiada firma Griffin Group Energy. To polska firma z wieloletnim doświadczeniem, w branży energetycznej. Głównym obszarem działania firmy jest segment magazynów energii, inteligentnych sieci i liczników. Działająca  w obszarze magazynowania energii Griffin Group S.A. Energy może pochwalić się doświadczeniem w  zrealizowanych projektach na terenie Europy oraz realizacji projektów w Polsce.

– Przystępując do przetargu na budowę magazynu energii pod konkretne zapotrzebowanie PGE wybieraliśmy technologię, która najefektywniej zrealizuje założone zadania – mówi Dariusz Wawrzynów, wiceprezes zarządu Griffin Group Energy. – Szukaliśmy sprawdzonego i rzetelnego partnera z doskonałymi referencjami oraz posiadającego masowe, biznesowe wdrożenia magazynów energii. Szczegółowa analiza rynku wskazała nam markę o światowej renomie, czyli firmę Tesla. Technologia zastosowana w Powerpack Tesla o pojemności 4 MWh, najlepiej odpowiadała inwestycji i spełniała założone przez nas warunki oraz standardy – podkreśla.

– Rozpoczynamy realizację programu od projektu opartego o technologię skalowalnych modułów Tesla Powerpack o światowej renomie. Projekt ten jest jednocześnie okazją do sprawdzenia praktycznych aspektów pracy bateryjnego magazynu energii w rzeczywistych warunkach eksploatacji sieci elektroenergetycznej – podkreśla Sylwia Całus, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji PGE. – Projekty tego typu mogą stanowić tańszą i szybszą w realizacji alternatywę dla rozbudowy sieci, a co za tym idzie przynosić wymierne oszczędności dla segmentu dystrybucji PGE. Liczę na to, że program magazynowania energii Grupy PGE zaowocuje kolejnymi projektami w PGE, zwiększając możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii i poprawiając niezawodność zasilania. W ten sposób zazębiają się cele w zakresie magazynowania energii z transformacją energetyczną.

Otulina BdPN bez słupów wysokiego napięcia

W terenach górskich, na obszarach leśnych i wokół jezior konstrukcje słupów wysokiego napięcia to zło konieczne. Z pomocą przyjdą z czasem magazyny energii elektrycznej, które w niektórych sytuacjach ograniczą rozbudowę linii energetycznych i przyspieszą proces inwestycyjny. Magazyn energii w Rzepedzi umożliwił odroczenie w czasie budowy 44 km linii wysokiego napięcia w otulinie Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego na wiele lat. Poza oszczędnością Grupa PGE zmniejsza w ten sposób oddziaływanie na środowisko i poprawia komfort lokalnych odbiorców energii.

foto: nadesłane (2)

25-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)