REKLAMA

W poniedziałek na rzeszowskim Rynku Strajk Kobiet!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek o godzinie 18:00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się kolejny strajk kobiet. Protesty już od środy odbywają się w całej Polsce. Ich przyczyną jest opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji.

Przechwytywanie_115

Foto: archiwum Esanok.pl

Protestujemy przeciwko pseudowyrokowi pseudotrybunału. Domagamy się legalnej, darmowej, bezpiecznej aborcji i pełni praw obywatelskich! KONTRA KOBIET wobec marginalizowania naszych PRAW, potrzeb, ciał i policyjnej przemocy – napisali, zachęcając do wyjścia na ulicę Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele, organizatorzy protestu.

Protest zatytuowany jako “Kontra Kobiet” rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 18:00 na rzeszowskim Rynku.

Bierzemy przyrządy do hałasowania oraz nasze własne głosy! – dodają organizatorzy.

 


Obowiązujące do publikacji wyroku TK przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:

– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;

– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) – jest niezgodny z Konstytucją. Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw (stało się to w środę 27 stycznia wieczorem), legalna aborcja jest możliwa w dwóch przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki lub, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałt, czy kazirodztwo).

Pełną treść uzasadnienia wyroku można przeczytać TUTAJ.

Treść wyroku w Dzienniku Ustaw RP jest dostępny TUTAJ.

Źródło: red., Manifa Rzeszów / Facebook, ipo.trybunal.gov.pl, dziennikustaw.gov.pl

31-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

w-poniedzialek-na-rzeszowskim-rynku-strajk-kobiet-3938-00r2kc