REKLAMA

W nocy z soboty na niedzielę pośpimy dłużej – pociągi będą miały postój, zmieni się rozkład nocnych linii autobusowych

W nocy z soboty na niedzielę pośpimy dłużej. Przesuniemy wskazówki zegara z godziny 3:00 na 2:00. ZTM zmienia rozkład, a pociągi PKP Intercity będą miały postój.

time-371226_960_720

Foto: Pixabay.com

Dzięki cofnięciu zegarków zyskujemy światło podczas poranków. Według zwolenników, zmiana działa dobrze na gospodarkę i pozwala oszczędzać prąd. Osoby lubiące sen z pewnością cieszą się z dodatkowej godziny w niedzielny poranek.

Teraz zmiany czasu w niektórych aspektach są mniej uciążliwe. Większość urządzeń sama potrafi dostosować czas automatycznie. Rozkłady jazdy autobusów i pociągów musiały być jednak na tę okoliczność zmienione.

Na stronie ZTM-u możemy się dowiedzieć o zmianach w kursowaniu linii nocnych:
W związku ze zmianą czasu letniego na zimowy, w nocy z 27 na 28 października 2018 r. nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii N1 i N2:

– Linia N1 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.00 czasu zimowego w kierunku Łukasiewicza.

– Linia N2 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2.00 czasu zimowego w kierunku Bł. Karoliny.

Zmiana czasu wpływa również na rozkłady kursowania pociągów. 15 składów PKP Intercity zatrzyma się na godzinę, by później poruszać się zgodnie z obecnym rozkładem jazdy.  Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/zmiana-czasu-na-zimowy-–-pociagi-pkp-intercity-pojada-bez-zmian.html

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem, zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00.

Zmiana czasu jest stosowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

27-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

w-nocy-z-soboty-na-niedziele-pospimy-dluzej-pociagi-beda-mialy-postoj-zmieni-sie-rozklad-nocnych-linii-autobusowych-6019