REKLAMA

W kwietniu będą zbierane propozycje do RBO 2016. Masz już pomysł?

RZESZÓW. Trwają intensywne przygotowania do trzeciej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Regulamin ulegnie małym modyfikacjom.

budzetKomisja doraźna ds. RBO, której przewodniczy radny Rozwoju Rzeszowa, Wiesław Buż, ma już za sobą pierwsze spotkanie, na którym nakreślone zostały propozycje zmian w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Najważniejsze to postawić na aspekt informacyjno-edukacyjny, ponieważ chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. Chcemy też wprowadzić zmiany w regulaminie, ustalić limity na zadania, a także organizować spotkania na osiedlach w formie społecznych debat – mówi Wiesław Buż.

RBO zadebiutował z pulą 5 mln zł, która w drugiej edycji wzrosła już  do 6,5 mln zł. Ile będzie wynosiła w trzeciej? Kwota prawdopodobnie nie ulegnie zmianie, choć przypomnijmy, że radni chcieli, aby już w 2014 r. ta wynosiła 10 mln zł.

Komisja zastanawia się nad wprowadzeniem limitów na jedno zadanie. To uniemożliwiłoby dopuszczenie do sytuacji, w której, tak jak w poprzednim roku, jedno zadanie zgarnęłoby większą cześć pieniędzy. W poprzedniej edycji RBO z 6 mln zł na tzw. zadania inwestycyjne, aż 5,5 mln zł przeznaczonych zostało na dalszą rozbudowę Parku Papieskiego. Na pozostałe inwestycji pieniędzy już zabrakło.

Zasady mają bć ustalone i sprecyzowane do 17 lutego, wtedy bowiem odbędzie się sesja Rady Miasta Rzeszowa, na której projekt uchwały zostanie przedstawiony. W marcu przyjęta zostanie uchwała ws. przystąpienia do RBO 2016.

Proponowany harmonogram:

17 lutego – 10 czerwca: publiczne dyskusje mieszkańców – spotkania konsultacyjne i informacyjne z udziałem członków komisji

1 – 30 kwietnia: zgłaszanie propozycji zadań

1 – 31 maja: weryfikacja zgłoszonych propozycji

1 – 10 czerwca: przygotowywanie listy zadań do głosowania-

11 – 30 czerwca: głosowanie mieszkańców na projekty

do 20 lipca: ogłoszenie listy zadań RBO do realizacji na 2016 r.

fot. UM Rzeszowa

29-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

w-kwietniu-beda-zbierane-propozycje-do-rbo-2016-masz-juz-pomysl-n001