REKLAMA

W centrum Rzeszowa powstanie nowy biurowiec! (WIZUALIZACJE)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W ścisłym śródmieściu Rzeszowa, u zbiegu ulic Lisa-Kuli, Zygmuntowskiej i Moniuszki wybudowany zostanie nowy biurowiec. – Eksponowana ze wszystkich stron działka przylegająca do jednego z najważniejszych skrzyżowań z założenia czeka na dominantę, która stanie trwałym elementem jego tożsamości kulturowej miasta – podają MWM Architekci, czyli studio, które zaprojektowało obiekt.

18006-cam-16-4-kopia

Na przełomie 2022 i 2023 roku W Rzeszowie, u zbiegu ulic Lisa-Kuli, Zygmuntowskiej i Moniuszki, ma zostać oddany do użytku nowy biurowiec. Jego łączna powierzchnia to 9 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekt ma posiadać 6 nadziemnych i dwie podziemne kondygnacje.

Budynek w zamyśle ma przywracać tkance miejskiej jej ludzki wymiar poprzez uporządkowanie i uzupełnienie zabudowy oraz tworzenie wartościowych przestrzeni publicznych. Zgodnie z klasycznymi zasadami urbanistyki projekt przywraca tradycyjną ciągłość pierzei miejskich ulic, uzupełnia rozerwaną tkankę miejską i domyka narożnik zabudowy, tworząc dominantę.

Chcieliśmy stworzyć budynek o podobnym charakterze, ale za pomocą współczesnych środków wyrazu. Dodatkowo kąt obrotu elementów fasady i okien pozwala na mniejsza penetrację słońca do wewnątrz, co podnosi efektywność energetyczną i zwiększa komfort pracy – mówi Maciej Łobos, architekt, prezes zarządu, MWM Architekci.

Jak piszą MWM Architekci, pomimo nietypowego kształtu, budynek mieści w sobie funkcjonalną przestrzeń biurową. Charakterystyczny, wygięty łukowato obrys ścian poprawia komfort akustyczny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a kształt fasady minimalizuje przegrzewanie pomieszczeń i pomaga obniżyć zapotrzebowanie na energię.

Charakterystyczną cechą zabudowy śródmiejskiej jest jej intensywność i zwarty charakter. Ulice mają ciągłe pierzeje tworzone przez stykające się ze sobą fasady sąsiednich budynków, pochodzących z różnych, często odległych od siebie epok. Od lat 60-tych to tradycyjne podejście porzucone zostało pod wpływem modernistycznych teorii, które skupiały się bardziej na pojedynczych budynkach kosztem spójności tkanki miejskiej pojmowanej jako jeden połączony system – informują MWM Architekci.

W Polsce to negatywne zjawisko nałożyło się dodatkowo na szkody materialne będące skutkiem działań wojennych prowadzonych w latach 1939 – 1945. W wyniku tego przestrzeń polskich miast charakteryzuje się ubytkami, niedorozwojem tkanki miejskiej i wysokimi kosztami infrastruktury związanymi z rozproszeniem zabudowy. Powoduje to również negatywne zjawiska społeczne, takie jak alienacja, będąca wynikiem ograniczenia kontaktów międzyludzkich i spadek bezpieczeństwa – dodaje projektant nowego rzeszowskiego biurowca.

W galerii można obejrzeć wizualizacje obiektu.

Źródło: mwmarchitekci.pl

Wizualizacje: MWM Architekci

Oprac. Kacper Ciuba


17-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)