REKLAMA

V edycja „Paczki na gwiazdkę” tym razem również w Rzeszowie

W tym roku akcja obejmuje dzieci z oddziałów onkologicznych i neurochirurgicznych ze szpitali dziecięcych w Rzeszowie, Krakowie Warszawie, Katowicach i Zabrzu. Rok temu udało się spełnić około 400 życzeń i zebrać pieniądze na 42 sztuki foteli rozkładanych dla rodziców dzieci leczonych na oddziale Onkologii i Hematologii Szpitala w Prokocimiu. 

plakat2018-page-001_1

Fot. materiał nadesłany

Już po raz piąty „Paczka na gwiazdkę” będzie polepszać szpitalną rzeczywistość. Dla oddziałów w wyżej wymienionych pięciu miastach, organizatorzy będą prowadzić zbiórkę funduszy na zakup sprzętu według zgłoszonego zapotrzebowania.

Poprzednia edycja przerosła oczekiwania organizatorów. Zrealizowano wtedy ponad 400 listów od dzieci oraz przekazano 200 paczek z rzeczami do przedszkoli oddziałowych, na oddziały i do poradni. W ubiegłym roku zebrali blisko 90 000 zł, które przeznaczono na 42 rozkładane fotele dla rodziców leczonych na Oddziale Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, a także 8 materacy na łóżka na jedną z części Oddziału Onkologicznego. Dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Sursum Corda (ok. 40 000 zł), zakupiono 20 dodatkowych rozkładanych foteli dla rodziców dzieci przebywających na oddziale onkologicznym, co pokryło całość zapotrzebowania oddziału. W 2017 roku akcja objęła również Oddział Onkohematologii z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

 

U.G.: Skąd pojawił się pomysł na organizację „Paczki”?

J.B.: Pomysł zrodził się parę lat temu jak kończyłam pobyt na oddziale onkologicznym w Krakowie ze swoim synem. Zachorował w wieku około 18 miesięcy na bardzo rzadką chorobę i konieczna była operacja i leczenie onkologiczne. Na zakończenie leczenia pomyśleliśmy, że może przygotujemy paczki od Mikołaja dla dzieci z oddziału na którym się leczyliśmy. Tak, aby w pewien sposób się odwdzięczyć i rozweselić pozostające na oddziale dzieci. Nagłośniłam pomysł wśród znajomych i tak udało się przygotować 40 paczek. Rok później pomagający zaczęli dopytywać się o kolejną edycję akcji, wtedy zrodził się pomysł na pisanie przez dzieci listów, aby otrzymywały to o czym marzą a nie przypadkowe prezenty.

U.G.: Jak dowiadujecie o potrzebach chorych dzieci i ich rodziców?

J.B.: O potrzebach dowiadujemy się z różnych źródeł… Są to rodzice, których znamy, a część pomysłów na polepszenie pobytu mam z własnego doświadczenia. Dodatkowo jesteśmy w kontakcie ze szpitalami, oddziałami i fundacjami działającymi dla tych szpitali i to one sugerują potrzeby. Czasami są to nauczyciele ze szkół działających w szpitalu.

U.G.: Jak Pani widzi przyszłość Paczki?

J.B.: To najtrudniejsze pytanie, chciałabym aby akcja się rozwijała i obejmowała swoim zasięgiem jak najwięcej oddziałów onkologicznych, aby uszczęśliwić jak najwięcej chorych dzieci. Chciałabym, aby ludzie przestali się bać mówić o chorobie onkologicznej, nauczyli się pomagać innym, żeby zrozumieli skąd biorą się te wszystkie potrzeby, jak wygląda rzeczywistość szpitalna, która jest zupełnie inna od ich wyobrażeń, jak duże to jest poświęcenie ze strony rodziców. Być może to będzie fundacja organizująca eventy pomagające zebrać pieniądze na potrzeby oddziałów onkologicznych. Czas pokaże.

Z organizatorką akcji-Joanną Błaszczak rozmawiała Urszula Głowiś.

 

Jak możesz wziąć udział w akcji?

1) Spełnić marzenie dziecka poprzez realizację listu opublikowanego na http://paczkanagwiazdke.pl/orders

Dzieci od października wysyłają listy do Mikołaja, zawierając w nich swoje marzenia, które później nasi cudowni Mikołajowie (czyli Wy) realizują, a my dostarczamy te piękne prezenty dzieciom podczas finału akcji. Finał akcji planowany jest na 19 i 20 grudnia. W tych dniach do Szpitali zawitają nasze ekipy ze Świętymi Mikołajami, którzy wręczą dzieciom prezenty-podają organizatorzy na ich stronie.

2) Samemu przygotować paczkę i dostarczyć/przesłać ją na wskazany adres

3) Wesprzeć zbiórkę na potrzebne sprzęty na oddziały objęte akcją (https://zrzutka.pl/paczkanagwiazdke)

4) Zakupić jedną z naszych cegiełek i wesprzeć zbiórkę na potrzeby oddziałów objętych akcją, (dostępne wkrótce; informacje na FB: https://www.facebook.com/events/275240283202583/

5) Wylicytować jeden z przedmiotów dostępnych na aukcjach dostępnych na stronie wydarzenia na FB.

Potrzeby i ich szacunkowy koszt dla Oddziału Onkologii Dziecięcej Klinicznego Szpitalu Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie (lista potrzeb dla pozostałych szpitali na stronie organizatora: https://zrzutka.pl/paczkanagwiazdke)

-2 Pulsoksymetry z rękawem dla niemowląt, koszt 1 sztuki około 1500 zł brutto

-2 Pompy przepływowe, koszt 1 sztuki 4 600 zł brutto

-1 Kozetka do pokoju zabiegowego koszt 5 150 zł brutto

 

 Źródło: http://paczkanagwiazdke.pl/

30-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)