REKLAMA

Uwaga! Ostrzeżenia przed ulewami i gradem na Podkarpaciu!

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Dotyczą one możliwości występowania burz z silnymi porywami wiatru i gradem oraz intensywnych opadów deszczu na terenie województwa podkarpackiego. Ogłoszono również ostrzeżenia hydrologiczne.

hail-1914266_960_720

Foto: pixabay.com

IMGW ostrzega przed burzami z gradem, intensywnym deszczem i silnymi porywami wiatru na terenie województwa podkarpackiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, jasielski, przemyski i jarosławski. Jest ono ważne od godziny 15:00 dnia 6.07.2020 do godziny 12:00 dnia 7.07.2020.

Na wskazanym obszarze Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h. Burze będą występować głównie popołudniu i w pierwszej połowie nocy. W trakcie burz możliwy grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tych miejscach regionu szacuje się na 90 procent.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obejmuje pozostały teren województwa podkarpackiego, w tym również Rzeszów. Na tym obszarze prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tym terenie szacuje się na 80 procent.

Na terenie całego województwa podkarpackiego ogłoszono ostrzeżenie hydrologiczne. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na Sanie od zbiornika w Solinie do ujścia Wisłoka, na zlewni Wisłoka do Krosna, na zlewni Wisłoki do Krajowic, a także na zlewni rzeki Jasiołka. Na pozostałym terenie regionu obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżeń hydrologicznych.

W obszarach występowania prognozowanych opadów ciągłych i burzowych spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia krótkotrwale stanów alarmowych.

Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Źródło: IMGW

06-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uwaga-ostrzezenia-przed-ulewami-i-gradem-na-podkarpaciu-6750-00r2kc