REKLAMA

UWAGA na oszustów i fake newsy! Policja i banki ostrzegają!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Oszuści wykorzystują stan zagrożenia koronawirusem w Polsce i rozsyłają wiadomości SMS, w których nakłaniają do wchodzenia na fałszywe platformy pod pretekstem zachowania części swoich pieniędzy. W sieci pojawia się też coraz więcej fake newsów. UWAŻAJCIE!

oszustów

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Warto ostrzec swoich znajomych, a w szczególności osoby starsze korzystające z telefonów komórkowych. Nieopatrzne kliknięcie w przesłany fałszywy link może spowodować wiele kłopotów.

PAMIĘTAJMY, że specustawa przyjęta przez Sejm RP nie zakłada możliwości przejmowania pieniędzy Polaków na rzecz rezerw krajowych NBP. Nie ma zatem mechanizmów, które pozwalałyby na zachowanie 1000 zł, tak jak jest to opisywane w fałszywych wiadomościach SMS.

Takie SMSy oszuści wysyłają do Polaków. UWAŻAJMY!

Foto: PKO Bank Polski / Facebook

 


W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa, policja apeluje o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw – #FakeNews!

Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” – głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki – są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie – informuje Komenda Główna Policji.

Policja przypomina, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Polski.

Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej!

– Apelujemy o rozwagę, rozsądek, odpowiedzialność i unikanie paniki! – dodaje KGP.

Poniżej przykładowe #FakeNews-y opublikowane przez policję:

1-338211_g

 

1-338212_g

 

1-338213_g

Źródło: PKO Bank Polski / Facebook.com, policja.pl

14-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uwaga-na-oszustow-i-fake-newsy-policja-i-banki-ostrzegaja-7872-00r2kc