REKLAMA

Uwaga na groźną chorobę bąblowicę !

Sanepid ostrzega przed chorobą wywoływaną przez lisy. W naszym regionie w każdym roku jest kilka przypadków wystąpienia tej dolegliwości.  Chorobą tą, łatwo można się  zarazić, ale można jej zapobiec.

zdjęcie: Pixabay

W różnych miejscach naszego organizmu, mogą lokalizować się torbiele z jajami pasożyta. Często atakują płuca, mózg lub nerki.  Do wykrycia choroby niezbędne jest wykonanie USG, prześwietlenia RTG albo rezonansu magnetycznego. Aby usunąć bąblowicę , konieczne jest operacyjne pozbycie się torbieli. Po operacji chorego czekają jeszcze badania i długie leczenie farmakologiczne.

Choroba ta, ze względu na objawy często jest mylona z nowotworem. Powodują  ją jaja tasiemca roznoszone przez lisy lub psy. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie niemytych owoców, które miały styczność z kałem zwierząt. Mogą to być jeżyny, maliny lub jagody, które właśnie dojrzewają w lasach.

Bąblowicę można powstrzymać. Należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Dokładnie myć ręce, po powrocie z lasu. Przed spożyciem owoców leśnych trzeba je starannie wypłukać ciepłą wodą. W temperaturze 60 stopni Celsjusza jaja tasiemca giną.

21-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

uwaga-na-grozna-chorobe-bablowice