REKLAMA

USTRZYKI DOLNE: Kuria stanowczo PRZECIW zmniejszeniu ilości lekcji religii!

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Metropolita przemyski odrzucił prośbę burmistrza Ustrzyk Dolnych, która dotyczyła zmniejszenia ilości godzin religii w tamtejszych szkołach. Burmistrz Romowicz uzasadniał swoje stanowisko problemami z opłacaniem nauczycieli.

katecheza

Foto: pixabay.com

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, zwrócił się z pismem do metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala z prośbą o zmniejszenie tygodniowego wymiaru godzin lekcji religii w ustrzyckich szkołach podstawowych i przedszkolach. Powód? – Gmina Ustrzyki Dolne w 2020 roku do oświaty musi dołożyć kolejne 4 miliony złotych. Odbywa się to w czasie, kiedy kończy się reforma likwidująca gimnazja, w ramach której z powodu mniejszej liczby uczniów gmina Ustrzyki Dolne otrzyma niższą subwencję oświatową – argumentuje burmistrz.

Ponad 500 tysięcy złotych wydaje rocznie gmina Ustrzyki Dolne na wynagrodzenia nauczycieli-katechetów prowadzących zajęcia z religii w szkołach podstawowych i przedszkolach – pisze.

Jak argumentuje dalej, jednym ze wspomnianych wydatków są wynagrodzenia dla nauczycieli-katechetów, którzy nauczają zajęć religii w ustrzyckich szkołach. – Jest to rocznie koszt prawie 540 tysięcy złotych, przy założeniu 152 godzin lekcji religii w tygodniu, we wszystkich szkołach i przedszkolach – wylicza burmistrz.

Zgodnie z polskim prawem tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego. W związku z takim zapisem własnie, Bartosz Romowicz zwrócił się do metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć tychże lekcji z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób w roku szkolnym 2020/21, 2021/22 oraz 2022/2023. Tekst pisma dostępny TUTAJ.

Odpowiedź metropolity przemyskiego

W poniedziałek burmistrz Ustrzyk Dolnych otrzymał list od metropolity przemyskiego z odpowiedzią na swój wniosek. Kuria nie wyraziła zgody na proponowane zmiany. – Zaczęły do mnie napływać głosy sprzeciwu oraz prośby o to, abym nie uwzględniał Pana oczekiwań przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie – pisze metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal.

Arcybiskup Szal zaznaczył, że prośba burmistrza wywołała duże zdziwienie i wzbudziła niesmak wśród społeczności katolickiej. – Lekceważenie przedmiotu religii, który ma wymiar aksjologiczny i jest nośnikiem wartości ewangelicznych, uznawany przez polski system oświaty za uniwersalne – dodaje.

Adam Szal podważył również wiarygodność trudności finansowych gminy i zaznaczył, że w subwencji oświatowej znajdują się zabezpieczone środki na wynagrodzenia dla wszystkich nauczycieli, w tym dla katechetów. Podkreślił obecność w tym gronie osób świeckich. – W końcu czymś niezrozumiałym i budzącym sprzeciw jest swoistego rodzaju dyskryminacja osób katechizujących w relacji do pozostałych członków grona pedagogicznego – napisał metropolita przemyski.

Polityka jest sztuką roztropnej troski o dobro wspólne i nie powinna być wykorzystywana do tworzenia podziałów w społeczeństwie. W zaistniałej sytuacji wypada sobie życzyć, aby w przyszłości zawsze kierowała nami przede wszystkim troska o wychowanie młodego pokolenia Polaków – podsumował duchowny.

Bartosz Romowicz opublikował treść pisma na swojej facebookowej stronie. W poście zapowiedział, że w najbliższym czasie ustosunkuje się do słów metropolity przemyskiego.

 

09-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ustrzyki-dolne-kuria-stanowczo-przeciw-zmniejszeniu-ilosci-lekcji-religii-3279-00r2kc